Paralar Japonya’yafeaturedİstatistiklere göre, ülkede satılan ikinci el araçların yüzde 76,77’sini Japonya’dan getirilen Japon malı araçlar oluşturuyor

 

7 bin 654 aracın 5 bin 876’sı Japon… Araç, Kayıt Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin verilerine göre, Ocak-Ağustos 2023’ü kapsayan sürede ülke genelinde 7 bin 654 ikinci el araç satışı olurken; bu araçların 5 bin 876’sını Japonya’dan getirilen Japon araçlar oluşturuyor. Avrupa markalarının toplam satışı ise bin 778’de kaldı.

 

En çok tercih edilen Nissan Note… İlk sekiz ayda satışı yapılan 5 bin 876 adet Japon marka aracın 3 bin 394’ünü Nissan Note, Honda Fit, Toyota Vitz, Suzuki Swift ve Mazda Demio oluşturuyor. Bu beş markanın içerisinde ilk sırayı ise bin 56 adet satış ile Nissan Note alıyor.

 

Sıfır araç satışları geriliyor… Ekonomik daralmanın etkisiyle, tercih edilen markaların en uygun fiyata sahip modeller olduğu görülürken; fiyat olarak arada uçurumlar olması nedeniyle sıfır araçların satış rakamlarının ise her geçen gün düştüğü göze çarpıyor. Buna göre, sekiz ayda toplam 509 adet sıfır araç satıldı.

 

Cemre CEMALİ

 

Ülkede yeterli oranda toplu taşıma bulunmaması nedeniyle ulaşım ihtiyacı için her bir bireyin araç sahibi olması gerekiyor. Ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman vatandaşlar en ucuz araç alımına yöneliyor. Bu da ülkede satılan araçların çok büyük bir oranının Japonya’dan elden geçirilerek KKTC’ye getirilen ikinci el araçlar olmasını sağlıyor.

Trafik Dairesi Müdürlüğüne bağlı Araç, Kayıt Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesinin 2023 Ocak-Ağustos aylarını kapsayan süre için yayınladığı verilere göre, en çok satışı olan ilk beş marka içerisinde Japon araçları var.

Daire istatistikleri oluştururken ikinci el araçlar için bayi ve otomobil galerilerinde toplam 80 adet ve üzeri satışı gerçekleşen markaları dikkate alırken, sıfır araçlar için de 20 adet ve üzerinde satışı olanlar istatistiklere yansıtılıyor.

2023’ün ilk 8 aylık verilerine göre ikinci el olarak Japonya’dan ülkemize getirilen ve burada plakalanan araçların toplam satışı 7 bin 654 adet. Bu araçların 5 bin 876’sı Japon markalarının araçları. Geriye kalan bin 778 adet ise Avrupa malı otomobiller. Bu da ülkede satılan araçların yüzde 76.77’sinin Japon malı araçlardan oluştuğunu gösteriyor.

Toyota, Honda, Mazda, Nissan ve Suzuki marka Japon araçları en çok tercih edilen markalar konumunda. Bu markaların ürettiği bazı modeller ülkemizde oldukça fazla tercih ediliyor.

 

En çok Nissan Note tercih edildi

 

   Nissan’ın Note modeli 8 ayda tam tamına bin 56 adet satarak zirvede. Nissan’ı Honda markasının Fit modeli izliyor. Ülkemizde ilk 8 ayda 918 adet Honda Fit marka araç satışı oldu. Üçüncü sırada Toyota’nın Vitz modeli var. 789 adet Vitz satışı gerçekleşirken, Suzuki’nin Swift modeli de 650 adet satarak 4’üncü sırada bulunuyor. Beşinci sırada da 581 adet satış rakamı ile Mazda’nın Demio modeli var.

Öte yandan Araç, Kayıt Muayene Ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin Marka ve Modele Göre Çok Satılan Araçlar İstatistiği verilerine göre, yılın ilk sekiz ayında satışı yapılan sıfır araç sayısı 509 adet ile sınırlı kalırken, aynı dönemlerde 7 bin 654 adet ikinci el araç satışı gerçekleşti.

 

Sıfır araç satışları her geçen ay düştü

 

Araç, Kayıt Muayene Ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin yayınladığı verilere göre yılın ilk sekiz ayında 509 adet sıfır araç satıldı.

Bayi ve galerilerde 20 araç ve üzeri satışı gerçekleşen markaların yer aldığı listede, 2023 yılının ocak-ağustos dönemlerini kapsayan sürede en çok sıfır araç satışı 112 adet ile ocak ayında gerçekleşti.

Yılın ilk ayında yüz adetten fazla araç satılmasına karşın her geçen ay sıfır araç satışları düştü. Şubatta gerçekleşen 54 adet sıfır araç satışı, martta 35’e geriledi. Yılın dördüncü ayında bir önceki aya göre sıfır araç satışı 43 adet artarak 78’e yükseldi; ancak her geçen ay sıfır araç satışlarında bu rakam daha da düştü. Mayısta 46 adede gerileyen sıfır araç satışları haziran ayında 39’a, temmuzda 33’e gerilemeye devam ederken ağustos ayında sadece 34 adet ile sınırlı kaldı.

 

En çok ikinci el araç satışı ağustos ayında oldu

 

Trafik Dairesi Müdürlüğüne bağlı Araç, Kayıt Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin verilerine göre 2023 ocak-ağustos ayını kapsayan sürede ülke genelinde 7 bin 654 adet ikinci el araç satışı gerçekleşti.

Bayi ve galerilerde 80 araç ve üzeri satışı gerçekleşen markaların yer aldığı listeye göre, ocakta bin 30 adet kullanılmış araç satılırken şubatta bin 14 adet araç satışı gerçekleşti.

Yılın üçüncü ayında gerçekleşen kullanılmış araç satışları ise 656 adet ile kayıtlara geçerken, onu sırasıyla nisan ayında 908, mayısta bin 45, haziranda ise 934 adet ikinci el araba satışı izledi.

Araç, Kayıt Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin verilerine göre 2023 yılının ilk sekiz ayında kullanılmış araç satışları temmuzda 835 adet iken, bu satışı bin 232 adet satışla ağustos ayı takip etti.

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Paralar Japonya’ya

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir