Papanastasiu’dan elektrik enterkonnekte projesi konusunda açıklamafeatured


Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu, Güney Kıbrıs’ı kabloyla Avrupa’ya bağlayacak elektrik enterkonnekte projesiyle ( “Great Sea Interconnector” – eski adıyla Eurasia Interconnector )  ilgili değerlendirmelerin olumlu olduğunu açıkladı.

Politis gazetesi, Papanastasiu’nun Başkanlık Sarayı’nda dün, projenin uluslararası kuruluş tarafından yapılan değerlendirmesinin sonuçlarını açıkladığını ve değerlendirme kriterleri arasında projenin devamlılığının, Güney Kıbrıs’taki elektrik enerjisi piyasasına katkısının ve Doğu Akdeniz’deki jeopolitik değerinin bulunduğunu yazdı.

Gazete, Rum Haber Ajansı KİPE’nin elde ettiği bilgilere göre, projenin Güney Kıbrıs’a elektrik enerjisi tedariği için ve jeopolitik açıdan büyük değeri olacağını kaydederken, bu proje ile Güney Kıbrıs’ın İsrail, Yunanistan ve Avrupa’daki ulusal elektrik şebekelerinin bağlantısında ara istasyon rolü üstleneceğini belirtti.

Haberde, projenin değerlendirmesinin, geçmişte Eurasia Interconnector projesinin uygulayıcısı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile şu andaki uygulayıcı olan Yunanistan Bağımsız Elektrik İletim Operatörü’nün (ADMİE) verdiği bilgiler baz alınarak yapıldığı kaydedildi.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın da bu projeye hissedar olarak katılıp katılmayacağına dair kararın 31 Ocak’a kadar alınacağını ve Papanastasiu’nun, bakanlık tarafından projenin değerlendirme sonuçlarıyla ilgili çalışma yapıldıktan sonra bu kararın alınacağını söylediğini yazdı.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, projede kablo döşeyecek olan şirketin isminin “Nexans” olduğunu belirten gazete, projenin finansmanının da 55,2 milyon Euro’dan 164,5 milyon Euro’ya çıkarıldığını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Papanastasiu’dan elektrik enterkonnekte projesi konusunda açıklama

Yorumlar kapalı.