Pandalar kurtuldu, goriller tehlikedefeatured


BBC’nin haberine göre, Çin’de sayıları yeniden artmaya başlayan dev pandalar, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı. Yetişkin pandaların sayısı, 1864’e ulaşırken, yavru pandaların sayısı ise tam olarak bilinmiyor ancak yaklaşık 200 olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) pandaların sayısının artmasının, Çin’in uyguladığı koruma yöntemlerinin işe yaradığını gösterdiğini açıkladı. Çin, pandaları “milli hayvan” olarak kabul ediyor. IUCN pandaların nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarılsa da hâlâ “hassas” hayvan türleri arasında olduğunu açıkladı.

Bunun nedeni ise pandaların beslendiği bambu bitkilerinin küresel ısınma nedeniyle giderek azalması. Dünyadaki bambu bitkilerinin üçte birinin 80 yıl içinde yok olacağı tahmin ediliyor.

Grauer gorilleri tehlikede

Diğer yandan IUCN’in güncellenen “Kırmızı Liste”sine dünyanın en büyük primatı olarak da bilinen Grauer gorilleri nesli tükenmekte olan hayvan türü olarak  eklendi. Doğu gorillerinin alt türü olan Grauer gorillerinin sayısı, kaçak avcılık nedeniyle son 20 yılda yüzde 70 azaldı.

Bu goriller Uganda, Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki yağmur ormanlarında yaşıyor. Dünyada yaklaşık 5 bin doğu gorili kaldığı tahmin ediliyor. Sayılarındaki bu büyük azalmanın en önemli nedenleri ise yasa dışı avlanma ve bölgedeki çatışmaların neden olduğu göçler.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pandalar kurtuldu, goriller tehlikede

Yorumlar kapalı.