Çöp ülkesi oldukfeatured
Ali CANSU

Kuzey Kıbrıs’ın her yeri çöplük oldu. Yollara, boş arsalara, dağlara, plajlara, ormanlara kadar her yere gelişi güzel atılan çöpler dağ gibi büyüyor. Bin bir güçlükle temizlenen yerlerse kısa sürede çevre düşmanı sorumsuz kişiler tarafından yeniden kirletiliyor.

Bir taraftan ülkemize turist gelmesi için milyonlar harcayıp tanıtım yaparken, diğer taraftan ise duyarsız vatandaşların çevreye önem göstermemesinden dolayı ülkemiz kirleniyor ve kirletiliyor.

Bunlardan bir tanesi de, Başkent Lefkoşa’daki Organize Sanayi Bölgesi. Her yağmurda sele teslim olan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde bu kez çöpler dağ oldu. Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi, çöpten ve pislikten girilmez bir bölge haline dönüştü.

Yiyecek bulmak için çöpleri parçalayan sokak hayvanları, çöplerin daha fazla etrafa saçılmasına neden oluyor. Çöplerden çıkan pis kokular nedeniyle bazı işçilerin rahatsızlandığı da belirtiliyor.

KIBRIS’a konuşan sanayi bölgesindeki esnaf, belediyenin ve yetkililerin sanayi bölgesi ile ilgilenmediklerini kendilerinin artık sorunlarını söylemekten usandıklarını belirtti.

Esnaf, 20 yıldır ülkede ve sanayide hiçbir şeyin değişmediğini kaydederken, gelenin de gidenin de hep ayni olduğunu ekledi. Esnaf, çöp dağları içinde yaşamak zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çöp sorununun yıllardır çözülememesine isyan eden bölge esnafından biri “Terk edilmiş bir yerdeyiz. Her yağmurda sele teslim oluyoruz. Yetki karmaşası bahanesi yüzünden sürekli çöplerin arasında kalıyoruz. Bu bölgenin adını değiştirip ‘Lefkoşa Organizesiz Çöplük Bölgesi’ yapsınlar, tam olsun” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Hurda araçlar her yerde

Sanayi bölgesinde boş arazilere atılan hurda araçlar çirkin görüntü oluştururken çevrenin de kirlenmesine neden oluyor.

Yol kanarları ve boş araziler ise adeta çöp merkezi konumunda. Bazı duyarsız vatandaşların çevreye attıkları şişe ve çöpler ile bölge her geçen gün daha da kirleniyor.

İkinci çöplük gibi

Sanayi bölgesinin arka kısmında bulunan bir bölge, adeta ülkemizin ikinci çöplüğü haline gelmiş durumda. Evlerden, iş yerlerinden, fabrikalardan ve diğer bölgelerden kullanılmayan eşyalar ve çöpler buraya atılıyor.

Geçmiş hükümetler burasının temizleneceği sözünü verirken bir türlü bunun başarılamadığı ve her zamanki gibi “sözde” kaldığı görülüyor.

Burayı kim temizleyecek?

Sanayi Bölgesinin kime ait olduğu ve kimin temizleyeceği ise her zaman sorun oldu.

Sanayi Odası yetkilileri burasının kendilerine bağlanmasını teklif ederken, Lefkoşa Türk Belediyesi de buradan çöp almayı sürdürse de yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş hükümetler de bu soruna bir çare bulmuş değil.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çöp ülkesi olduk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir