Oto tamircisi Akanay uyardı: Periyodik bakımları yaptırınfeatured


Ülkemizde seyir halinde ve park halindeki araçların bir anda alev almasıyla ilgili haberler sıklıkla karşımıza çıkarken, bunun nedenleri konusunda oto tamircisi Hasan Akanay, uyarıda bulundu:

Kıbrıs Türk Oto Tamircileri Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Akanay, “Aracın periyodik servisi 2 – 3 sefer ihmal edildiğinde servis bedelinin 10 mislini ödeyebilirsiniz. Motor aksamları, yakıt sistemleri, yağ sızdırmalarına bakılmazsa yangın da olur, başka sorunlar da çıkar.” dedi.

 

Emine Gül ÖZER

 

Kimi lüks, kimi eski model olan araçların seyir halinde ve park halinde fark etmeksizin bir anda alevler içinde kalması, son zamanlarda ülkemizde alışa gelmişin dışında artış gösteriyor. Pek çok vatandaş araç servislerinin de genel pahalılıktan nasibini almasından dolayı aracında sorun çıkmadıkça servis garajlarına götürmüyor ancak bu kez de ötelenen servisler nedeniyle çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na (KTEZO) bağlı Kıbrıs Türk Oto Tamircileri Birliği (KTOTB) Başkan Yardımcısı Hasan Akanay, vatandaşların araçların bakımlarını ötelememesi gerektiğinin altını çizerek, her ihmalde fiyatın katlanarak artacağını bunun yanı sıra oluşacak arızaların sadece mala değil cana da gelebileceğine vurgu yaptı.

 

“Araç yangınlarının yüzde 70’i bakımsızlıktan kaynaklanıyor”

 

Ülkemizde ciddi şekilde artış gösteren araç yangınlarının vatandaşın ihmalkarlığından kaynaklandığını vurgulayan Akanay, “Seyir halindeki araçlarda meydana gelen yangınlar, vatandaşların bakım ve servisleri ötelediği için yaşanıyor. Yangınların yüzde 70’inin sebebi bakımsızlıktan kaynaklanıyor. İnsanlar servis ücretlerini fazla bulup araçları ihmal ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sıfır ve lüks araçlarda da meydana gelen park halinde ortaya çıkan yangınların genellikle elektrik arızasından kaynaklandığını vurgulayan Akanay, bunun önüne geçmek için bakımlarını zamanında yapılması gerektiğini söyledi. Bunu örneklemelerle aktaran Akanay, “Bir aracınız var benzin hortumu yıprandı, gidip değiştirmediniz bakımını da yaptırmadınız, seyir halindeyken ansızın yangın çıkabilir. Buna bir örnek daha verecek olursam, araçta yağ kaçağı olduğunu var sayalım, bakımı yapılmadı seyir halindeyken bu yağ bir şekilde egzozla birleştiyse bu da yangına sebep olur. Çıkan yangınların çoğu bu şekilde meydana geliyor.” şeklinde konuştu.

 

“Periyodik bakımlarını ihmal etmemeleri gerek”

 

   İnsanların araçlarına kendilerine gösterdiği özeni göstermesi gerektiğini vurgulayan Akanay, aracın ihtiyacı olan bakımların belirli periyotlarda yapılmasının bu noktada çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Periyodik bakımlarını ihmal etmemeleri gerek. Araçların bir bakım süresi vardır, 5 bin, 10 bin, 15 bin kilometrede. Bu bakımları yaptırmaları bu tür yangın olaylarının ve faciaların önüne geçer. Periyodik bakım yaptırılmadığında hem cebimizden hem canımızdan olabiliriz. 2-3 sefer servisi ihmal ettiğinizde ihmal ettiğiniz bedelin 5-10 mislini ödeyebilirsiniz. Motor ve diğer aksamlarda yıpranma olur. Motor aksamları, yakıt sistemleri, yağ sızdırmalarını yaptırmadığınızda yangın da olur, başka sorunlar da olur. Periyodik bakımları yaptırmadıkça masraf daha da çoğalır.”

 

“İnsanlarımız sadece araçları arıza yaptığında geliyor”

 

Periyodik bakımlara vatandaşların ilgi göstermediğini söyleyen Akanay, “İnsanlarımız sadece araçları arıza yaptığında gelmeyi tercih ediyor. İnsanlar ekonomik anlamda zorlandığı için araç bakımlarını ve servislerini hep öteliyor ama yapılmadığı sürece masraf katlanarak artıyor ve arıza başka yerlere de sıçrıyor. Vatandaşımız bunu göz ardı ederek, unutuyor. Gidip bakıma vermediğiniz bin TL, sene sonunda 10 bin TL olarak karşınıza çıkar. O da yetmez gibi bu tür arızaların sebebiyet verdiği yangın gibi olaylarda canınıza bile mal olabilir.” dedi.

 

1
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Oto tamircisi Akanay uyardı: Periyodik bakımları yaptırın

Yorumlar kapalı.