Organize işlerfeatured


Kıbrıslı Rum zanlı 1 D.E. (E-56), Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan Rus vatandaşı zanlı 2 S.S.A.’yı sahte pasaportla KKTC’ne geçirmeye çalışırken tutuklandı

 

Emine UYSAL ÇALUDA

Kıbrıslı Rum zanlı 1 D.E. (E-56), Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan Rus vatandaşı zanlı 2 S.S.A.’yı sahte pasaportla, KKTC’ne geçirmeye çalışırken tutuklandı.
Sınır kapısında pasaportu sahte olduğu anlaşılan Rus vatandaşı zanlı 2 S.S.A. kaçmaya çalışırken askeri bölge içinde yakalandı. Olayla ilgili soruşturma yapan polis, sahte pasaportla kuzeye geçmeye çalışan rRus vatandaşı zanlının, zanlı 3 ile birlikte İskele’de kiralık araçla birlikte görüldüğünü tespit etti. Polis, olayla ilgili Rus vatandaşını, sahte pasaporla Güney’den kuzeye gelmesini isteyen iki kişinin daha arandığını açıkladı.
“Sahte Resmi Belgeyi Tedavüle Sürme” suçlarından tutuklanan zanlı 1 D.E. (E-56), zanlı 2 S.S.A. . (E-64), ve zanlı 3 S.R. . (E-56), dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Senem Palabıyık, tanık olarak polis memuru Doğcan Kırgeç’i dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Kırgeç, 30.05.2024 tarihinde saat 14.53’de raddelerinde Lefkoşa’da Metehan Kara Giriş Kapısında GKRY’de sakin zanlı 1’in, KKTC’ye LBJ 418 plakalı aracıyla giriş yaptığı esnada görevli muhaceret polislerine araçta yolcu olarak bulunan zanlı 2’nin tasarrufunda bulunan sahte olarak düzenlenmiş, Azerbaycan pasaportunu görevli muhaceret memuruna vermek suretiyle resmi sahte evrağı tedavüle sürdüğünü kaydetti.
Kırgeç, mesele ile ilgili olarak S.S.A.’nın Metehan Sınır Kapısından işlem yapmadan KKTC’ye giriş yaparak koşarak olay yerinden ayrıldığını ve Askeri Yasak Bölgeyi İhlal suçu ile ilgili de zanlı 2’nin aleyhinde soruşturma başlatıldığını anlattı.
Sahte olarak düzenlenen Azerbaycan pasaportunun emare olarak alındığını söyleyen Kırgeç,
şöyle devam etti:
“Zanlı 1 D.E’den yapılan ileri soruşturmada 30.05.2024 tarihinde saat 13:17’de Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye LBJ 418 plakalı aracıyla giriş yapın Ortaköy’de K-PET isimli benzin istasyonundan aracına benzin almak için gittiğini plakasını bilmediği kırmızı plakalı araçtan orta yaşı daha önceden tanımadığı iki erkek şahsın GKRY’ne geçme izinleri olmadığı ve GKRY ‘nde bir kardeşileri olduğunu 100 dolar karşılığında kardeşini KKTC getirmesini talep ettiklerini ve D.E.’nin da 100 doları aldığını ve Metelan Kara Girişi Kapısında ara bölgeden zanlı 2’yi alıp, giriş yaptı. 100 dolar nakit para zanlının tasarrufunda tespit edilerek emate olarak zapt edilmiştir”
Polis memuru Doğucan Kırgeç, aynı tarihte PGM Belge İnceleme Şubesinde görevli polislerden yapılan soruşturmada Azerbaycan pasaportunun kimlik bilgilerinin içerdiği kısmının sahte olduğunun belirlendiğini kaydetti.
Kırgeç, zanlı 1’in yanına petrol istasyonunda yanaşan kırmızı renkli ZUA 002 aracın İskele’de tespit edildiğini anlattı.
Kırgeç, kamera görütünlerinin incelendiğini, zanlı 2 ile 3’ün araçta görüldüğünü ve zanlı 3’ün de tutuklandığını söyledi.
Kırgeç, zanlı 3 ile ilgili yapılan muhaceret kontrolünde ülkeye giriş-çıkış kaydının tespit edilmediğine vurgu yaptı.
Mesele ile ilgili tahkikatın yeni başladığını, alınması gereken ifadeler ve aranan şahıslar olduğunu belirten Kırgeç, zanlıların aleyhinde üç gün ek tutukluluk talep etti.
Mahkeme talebi onayladı.

 

2
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
7
_a_rm_
Şaşırmış
Organize işler

Yorumlar kapalı.