Orban’dan Erdoğan’a övgü: Rusya ve Ukrayna ile anlaşma yapabilen tek başarılı devlet adamıfeatured


Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ABD’nin başkenti Washington’daki NATO’nun 75. Yılı Anma Etkinliği kapsamında bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a övgülerde bulundu.

Ülkesinin Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenmesinin ardından önce Ukrayna, daha sonra Rusya ve Çin’e ziyaretlerde bulunan ve bu temaslarını ‘barış misyonu’ olarak adlandıran Orban, Washington’daki temaslarında da Erdoğan’la görüşerek bu misyonu sürdürdüğünü kaydetti.

Orban, ikili görüşmede Ukrayna’da çok daha acımasız bir seviyeye ulaşan savaşın ele alındığını, buradaki acıları sonlandırabilmek için barışa ve barış inisiyatifine ihtiyaç duyulduğunun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Erdoğan, Rusya ve Ukrayna ile anlaşma yapabilen tek başarılı devlet adamı”

“Türkler savaş sürecinde barışın sağlanması için vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtladı” ifadesini kullanan Orban, “Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz’de tahıl anlaşmasını yapabilen tek başarılı devlet adamı. Erdoğan’dan yürüttüğümüz barış misyonuna destek vermesini istedim.” dedi.

Orban, savaşan tarafların birbirine çok uzak mesafede durduğunu ama barışın dostlarının güçlerini birleştirmesi durumunda birlikte bir sonraki adımın barış istikametine yönelik atılabileceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Orban’dan Erdoğan’a övgü: Rusya ve Ukrayna ile anlaşma yapabilen tek başarılı devlet adamı

Yorumlar kapalı.