Ölümlü kaza zanlısı teminatla serbestfeaturedÇağrı Miralay’ın hayatını kaybettiği trafik kazasının zanlısı Mustafa Kaya, bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve teminatla serbest bırakıldı.

 Emine UYSAL ÇALUDA

Yonca kavşağı-Ercan anayolunda geçtiğimiz pazar, 25 yaşındaki Çağrı Miralay’ın hayatını kaybettiği trafik kazasının zanlısı 55 yaşındaki Mustafa Kaya, bugün mahkemeye çıkarıldı ve 500 bin TL nakdi ve 4 kefilin imza 500 biner TL şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla serbest bırakıldı.

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamasıyla tutuklanan Kaya, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mehmet Özyay, tanık olarak polis çavuşu Yusuf Türkkal’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Türkkal, 28 Ocak’ta, saat 18.00 sıralarında, Kaya’nın, yönetimindeki VJ 420 plakalı van araçla, dikkatsiz bir şekilde tali yoldan ana yola giriş yapması ve bu sırada anayolda süratli şekilde seyreden Miralay’ın yönetimindeki GR 005 plakalı aracın önünü tıkaması sonucu iki aracın çarpıştığını kaydetti.

Türkkal, çarpmanın etkisiyle yoldan çıkıp akasya ağaçlarına çarpan GR 005 plakalı aracın sürücüsü Miralay’ın, olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirtti.

Kaya’nın suçüstü tutuklandığını söyleyen Türkkal, GR 005 plakalı araçta 200 bin TL, VJ 420 plakalı van araçta da 80 bin TL tahmini hasar oluştuğunu ifade etti.

Kazayla ilgili zanlının etki edebileceği soruşturmanın tamamlandığını belirten Türkkal, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını ve ehliyetine el konulmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, 500 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber 4 kefilin 500 biner TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Bilgeç, ayrıca zanlının davaları neticeleninceye değin ehliyetine el konulmasına karar verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Ölümlü kaza zanlısı teminatla serbest

Yorumlar kapalı.