Ölüme sebebiyet vermekle yargılanacakfeatured


 

Yönetimindeki otobüsün yan dikiz aynasıyla 61 yaşındaki Metin Köksal’a çarpıp, ölümüne neden olmakla suçlanan 71 yaşındaki zanlı Kadir Aztekin, teminatla serbest bırakıldı

 

 

 

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Lefkoşa’da kullanımındaki otobüste yan dikiz aynasıyla 61 yaşındaki Metin Köksal’a çarpıp, ölümüne neden olmakla suçlanan 71 yaşındaki zanlı Kadir Aztekin, teminatla serbest bırakıldı.

“Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Başkasının Ölümüne Neden Olmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Aztekin, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Mehmet Özyay, tanık olarak, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tahkikat Şubesi’nde görev yapan polis memuru Mertcan Köse’yi dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Köse, zanlının 10.12.2023 tarihinde saat 17.20 raddelerinde Lefkoşa Ali Rıza Efendi Caddesi üzerinde çift şeritli yolda sol şerit içerisinde yönetimindeki TRT 787 plakalı otobüs araç ile batı istikametine doğru seyreden Gayretköy’de sakin Kadir Aztekin’in (E-71) seyretmekte olduğu yol üzerinde bulunan Regal mağazası önlerine geldiğinde dikkatsizliği sonucu o esnada yol kenarında yine batı istikametine doğru yaya olarak ilerlemekte olan Lefkoşa’da sakin Metin Köksal’a (E-61) aracının sol dikiz aynası ile çarptığını belirtti.

Polis memuru Mertcan Köse, kaza sonucu yaralanan yaya Metin Köksal’ın ambulans ile LDH acil servise kaldırılarak yapılan ilk müdahaleye müteakip, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilip, beyin kanaması ve akciğer yaralanması teşhisi ile genel yoğun bakım servisinde müşahede altına alındığını anımsattı.

Köse, Yoğun Bakım Servisinde tedavi görmekte olan yaya Metin Köksal’ın 18.12.2023 tarihinde beyin ölümü gerçekleştiğini  ve ailesinin onayı üzerine organ bağışında bulunulduktan sonra aynı gün saat 10:50’de yaşamını yitirdiğini belirtti.

Köse, “Müteveffanın otopsisinde ölüm sebebinin trafik kazasına bağlı kafa kemiği kırığı ve ayrılması beyin doku yaralanması ve kanamaları beyin ödemi olduğu tespit edilmiştir” ifadesini kullandı.

Köse, tahkikatın tamamlandığını söyleyerek, yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 50 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber üç kefilin 500 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ölüme sebebiyet vermekle yargılanacak

Yorumlar kapalı.