Oğuz: Kayıt dışındaki kişiler 45 gün içerisinde bir iş bulup kayıt yapabileceklerfeatured


İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs TV’de Elif Şen Çatal’ın programında Kıbrıs Türk ticaret Odası’nın muhaceret affı ile ilgili tepkisini değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, KKTC’de kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla bir af tasarısı üzerinde çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

İzinsiz durumda olan kişilerin, işveren bulmaları şartıyla 45 gün içinde kayıt olabileceklerini belirten Bakan Oğuz, bu şekilde izinsiz durumda olan kişilerin çalışma hayatına legal olarak katılabileceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce çalışma affı şeklinde bir af tasarısı üzerinde çalışıyorduk. Çalışma Bakanlığımız bu konuyla ilgili sektörlerden gelen talepler doğrultusunda bir çalışma başlattı ve bu ülkedeki kayıt dışılığını önlem açısından önemlidir bence. KKTC içerisinde olan kişiler izinsiz durumdaysa bir işveren bulmak kaydıyla 45 gün içerisinde kayıt olarak, çalışma hayatına ve kayıt altına girecekler ve bu şekilde legal hale gelecekler. Yapılan tespitlerde işçilerin çalıştırıldığı ancak kayıt dışı oldukları yönünde tespitler vardı. İşverenlerin bu konuyla ilgili iş gücüne ihtiyacı olduğunun söylenmesi üzerine bunun yasal hale gelmesi yönünde böyle bir affın çalışma hayatındaki iş gücünü değerlendirmeleri yönünde bir çalışma. Yani dışarıdan iş gücü getirmek yerine içeride bulunan iş gücünü kayıt altına alarak, kayıtlık esasına yönelik yararlanılmasını ön görüyor. Hükümetimizde bu talebi olumlu gördü ve bu çerçevede çalışmalar oldu. Yurt dışına kapalıydı bu çalışma en başında ama biz tarım alanında bunu da KKTC’de daha önce çalışmış olmak şartıyla açarak narenciyede ve hayvancılık alanında iş gücü bulunması yönünde de çalışmalar yaptık.”

Oğuz, Kıbrıs Türk ticaret Odası’nın muhaceret affı ile ilgili tepkisini değerlendirdi.

Önce çalışma affı olarak düşünüldüğünü, sonradan muhaceret affı olarak genişletildiğini ifade eden Dursun Oğuz, sektörlerden gelen taleplere göre affın gündeme geldiğini ifade etti.

Dursun Oğuz, “Bakanlar Kurulu’ndan meclise gitmiştir. Meclis komitesinde son şeklini alacak. Genel Kurula gidecek. Eleştiri için henüz erken” dedi.

2
mutlu
Mutlu
20
alk_
Alkış
4
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
Oğuz: Kayıt dışındaki kişiler 45 gün içerisinde bir iş bulup kayıt yapabilecekler

Yorumlar kapalı.