Nesiller Buluşuyor Yarışması’nın ödülleri verildifeatured


Milli Eğitim Bakanlığı ile Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı iş birliğiyle düzenlenen “Nesiller Buluşuyor” yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, dün gerçekleştirilen tören ile takdim edildi.

Acapulco Hotel’de gerçekleştirilen törene, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Tangül – Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ile Vakıf yetkilileri, yarışmaya katılan öğrenciler, öğretmenler, jüri üyeleri ve aileler katıldı.

Öğrencilerin büyükleriyle buluşturularak unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerin, sosyal ve kültürel yaşantıların genç nesillere aktarılmasının hedeflendiği yarışmaya, ortaokul kategorisinde 74, lise kategorisinde ise 34 olmak üzere toplamda 108 eser katıldı.

Gören

Tangül – Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı Başkanı Vacide Gören, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Nesiller Buluşuyor yarışmasının Kıbrıs Türk halkının geçmişinin, tecrübelerinin, anılarının ve değerlerinin paylaşıldığını belirterek, yarışmanın tüm bu değerleri geleceğe taşıması adına büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Uzun

Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun ise nesiller arası bağların teknolojinin gelişmesiyle azaldığına dikkat çekerek, projenin bu bağların gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Kıbrıs Türk kültürü gelenek ve göreneklerini geleceğe taşımayı hedefleyen yarışmanın en büyük kazananının KKTC devleti olduğunu dile getiren Uzun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sivil toplum örgütleriyle iş birliği içinde bu gibi projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, yarışmanın önemine vurgu yaparak, yarışmanın, Kıbrıslı Türlerin kökenine sarılarak vatan topraklarına gelenek, görenek ve kültürüne sahip çıkmasının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yeni nesillerin köklerine bağlı olarak yetişmesinin önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, yarışmayla kayıt altına alınan her bir değerin, gelecekte araştırmacılara kaynak oluşturacağına dikkat çekti.

Kıbrıs Türk kültürünün gerçek taşıyıcıları olan ve bugün yaşları 80’lere ulaşan nesilden kültür, gelenek ve göreneğe ait her türlü bilgiyi kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu organizasyonu hayata geçiren Tangül – Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı’nı kutladı.

Yarışmada dereceye girenler ise şöyle:

Ortaokul kategorisinde,

  1. Hasan Zekican (Türk Maarif Koleji) – Sorumlu Öğretmeni Gaye Dede
  2. Arif Arnavut Şahlan (Osman Necat Konuk Ortaokulu) – Sorumlu Öğretmeni Rabia Kuyucuoğulları
  3. Rima Özduru (Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu) – Sorumlu Öğretmeni Figen Şenova Doğan

Tangül Çağıner Özel Ödülü

Neşe Baki (Şehit Turgut Ortaokulu) – Sorumlu Öğretmeni Saniye Fındık

Ünal Çağıner Özel Ödülü

Deniz Özkıraç (Güzelyurt Türk Maarif Koleji) – Sorumlu Öğretmeni Hakan Kaplan

Nezihe – Mustafa Özensoy Onur Ödülü

Nejla Arslan (Dipkarpaz Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu) – Sorumlu Öğretmeni Mukaddes Alnur

Lise kategorisinde,

  1. Dilay Öksüz (Güzelyurt Türk Maarif Koleji) – Sorumlu Öğretmeni Duygu Büyük
  2. Zernişan Aladağ (Haydarpaşa Ticaret Lisesi) – Sorumlu Öğretmeni Ayşe Akbulut
  3. Melisa S. Tokpınar (20 Temmuz Fen Lisesi) – Sorumlu Öğretmeni Güler Ateş

Tangül Çağıner Özel Ödülü

Fatoş Yürün (Haydarpaşa Ticaret Lisesi) – Sorumlu Öğretmeni Hüseyin Özerol

Ünal Çağıner Özel Ödülü

Meryem İrem Tutar (20 Temmuz Fen Lisesi) – Sorumlu Öğretmeni Güler Ateş

Nezihe – Mustafa Özensoy Onur Ödülü

Ahmet Bolat (20 Temmuz Fen Lisesi) – Sorumlu Öğretmeni Güler Ateş

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Nesiller Buluşuyor Yarışması’nın ödülleri verildi

Yorumlar kapalı.