Önce 3’lü görüşme, sonrasına Allah kerimfeatured


Fileleftheros gazetesi, “İlk Önce Randevu, Sonra Devam – BM, 26 Eylül’de Üçlü Görüşme ve Sonrasında ‘Bakarız’ diyor” başlıkları altında verdiği haberinde, New York’ta üçlü görüşmenin yapılmasının kesinleştiğini, geriye tarihin belirlenmesinin kaldığını belirtti. Gazete, BM ve diğer faktörlerin, New York’taki görüşmenin bu tip ve hatta daha geniş katılımlı benzer görüşmelerin yapılmasına kapıyı açacağı görüşünü taşıdıklarını iddia etti.

Gazete, Anastasiadis’in New York’tan 26 Eylül akşamı dönmesinin planlandığını, bu yüzden de üçlü görüşmenin büyük olasılıkla 26 Eylül sabahı gerçekleştirileceğini belirtirken, Anastasiadis’in dünkü görüşme sonrasında yaptığı açıklamaya da geniş yer verdi.

Habere göre, Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ile üçlü görüşmenin 26 Eylülde yapılma olasılığı bulunduğunu belirtti. Kıbrıslı Rum lider, dün ele alınan ekonomi ve AB konularında ilerleme sağlanıp sağlanmadığı şeklindeki bir soruyu yanıtında “karşılaşacağımız zor konular keşke bunlar kadar kolay olsa” dedi.

Bazı uzlaşılar mevcut

Anastasiadis, konunun kesin kapanması için varılması gereken bazı uzlaşıların olduğunu ifade etti.

“Toprak” ya da “Garantiler” gibi başlıklarda tarafların yazılı öneriler sunup sunmayacağı şeklindeki bir soruya karşılık “yazılı belgeler değil, görüş alış verişinde bulunulduğu”  yanıtını veren Anastasiadis, kendisinin “garantiler ve güvenlik konusunda öneri sunduğunu ancak bunun, karşı tarafın da böyle bir zorunluluğu olduğu anlamına gelmediğini” vurguladı.

Anastasiadis, çoklu konferans konusundaki bir soruya karşılık ise “yeterli hazırlık ve ilerleme olmadan çoklu konferans yapılmasının istenen sonucu getirmeyeceği” yanıtını verdi.

Gazete, Anastasiadis’in açıklamasında “anlaşmazlıkların çözümü mekanizmasına” da değinerek müzakereler sonrasında “kalıcı yabancı yargıcın olmaması ve anayasal konularda olası çıkmazların aşılabilmesi için listeden yabancı yargıçlardan birinin eklenmesi kararının alındığını” savundu.

Poliviu görevine devam ediyor

Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “New York Görüşmesi 26 Eylül’de – Müzakere Grubunun Çatladığı Senaryosunu Kurdular” başlıkları altında verirken, Rum müzakere heyetinde yer alan hukukçu Polivios Polivi’nun heyetten ayrıldığı yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını yazdı.

Gazete, Poliviu’nun dünkü açıklamasında, Anastasiadis’in “birleşik Kıbrıs vizyonunu tam olarak desteklediğini ve her ne zaman isterse Anastasiadis’in emrinde olduğunu” belirttiğini aktardı.

Politis gazetesi, “Zor Konulara İlerliyorlar – Gündemde Yönetim ve Çözümün İlk Günü Konuları Var – Poliviu Gitmiyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Hükümet Sözcüsünün dün akşamüzeri yaptığı açıklamaya yer verdi.

Kıbrıslı Rum Sözcü Nikos Hristodulidis “güvenlik ve toprak konularının 1975’ten beridir ilk kez Kıbrıs’ta görüşülmekte olduğunu ve partilerin şimdi neden tepki gösterdiklerini anlamadığını” belirtti. Hristodulidis, 14 Eylül tarihinde ortak bir basın açıklaması yapılması ve “nelerin görüşüldü ve atılacak adımların” belirtilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Haravgi, “Kıbrıs Sorununda Derin ve Kritik Görüşmelere – New York’ta Üçlü 26 Eylül’de”; Simerini, “Poliviu Müzakere Grubunda Kaldığını Ancak Özlü Fikir Ayrılıkları Olduğunu Belirtiyor – Sonuçta Üçlü Zirveye Sürükleniyor”.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Önce 3’lü görüşme, sonrasına Allah kerim

Yorumlar kapalı.