Mikrop yuvasına dönüştüfeatured
Güren TİLKİ

Güzelyurt’un başında büyük bir çevre felaketi var… Güzelyurt’un en önemli noktası, ülkemiz için ise verim kaynağı olan bir yer ama ne yazık ki, burayı kendi elimizle pisliğe, çöpe teslim ediyoruz…

KIBRIS Gazetesi’nin daha önce iki kez gündeme getirdiği Güzelyurt Barajı’nın çöplüğe dönüştürülmesi sorunu devam ediyor.

Kalkanlı çöp alanının kapatılması sonrası Güzelyurt Barajı, çöplük olarak kullanılmaya başladı… Çevre felaketini başlatan bu adım, her geçen gün daha da büyüdü… Baraj şu an Güngör Çöp Alanı’ndan daha pis ve dağınık…

Ülke geneline su sağlayan Güzelyurt Barajı, adeta çöplüğe döndü. Evsel atıklarının yanı sıra molozların hatta peynir altı sularının dahi döküldüğü baraj, mikrop ve zehir saçıyor. İçme suyu akiferlerini besleyen hattın çöplüğe dönüşmesi, yer altı sularına mikrop karışmasına neden oluyor.

En son Güzelyurt’ta 2009 yılında yaşanan sel felaketinden sonra tamamen dolan, son yıllarda özellikle yaz aylarında boş kalan baraj, bölgenin çöplük alanı olarak kullanılmaya başlandı.

Ülkemizin en önemli değerlerinden olan baraj, yıllardır bakımsız ve atıl durumda. Hiçbir yetkili, barajın durumuyla ilgilenmiyor.

Çevreye duyarlı vatandaşlar, “Bu felaketle ilgilenecek olan Güzelyurt Belediyesi ve Çevre Dairesi nerede?” diye soruyor.

Katranlaştı

Barajın içi gibi dışı da çöplüğü andırıyor. Aşırı yağışlarla birlikte dolması beklenen Güzelyurt Barajı’na dolacak su ülke akiferleri için büyük su kaynağı olacak. Ancak baraj içerisindeki toprak uzun zamandan beridir peynir altı suyu ve pis atık sularını emiyor. Buradan sağlanacak suyun ne kadar sağlıklı olacağı ise tartışma konusu.

Aşırı sıcaklar nedeniyle, oraya dökülen atıklar kurudu ve katran gibi oldu… Baraj artık simsiyah, barajın zemininde toprak veya canlı bir varlık görmek bile imkansız.

Uyarı levhası yok

Güzelyurt Barajı çevresinde akla gelebilecek herhangi bir uyarı levhası yok.

Baraja çöp dökülmemesi veya atık bırakılmaması gerektiği konusunda halkı uyaran bir yazı olmaması, barajın ne kadar sahipsiz olduğunu ortaya koyuyor.

Oyacak yer kalmadı

Güzelyurt Barajı’nın çöplük olarak kullanılmasının yanı sıra barajdan toprak ve çakıl da alınıyor.

İnşaat işlerinde kullanılmak amacıyla baraj içerisinde kimi zaman kepçe, kimi zaman ise kürekle zemin veya sınır duvarları kazılarak tonlarca toprak alınıyor.

Bugüne kadar o kadar çok toprak alındı ki, önü ve arkası oyulan toprak dağ gibi orta yerde kaldı.

Vatandaş öfkeli

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Böyle ilgisizlik görmedik. Bu barajı çöplük olması için mi yaptılar? Değerlerimize saygımız bu kadar mı? Yer altı sularımıza mikrop akacak ama kimse kılını kıpırdatmıyor” diye tepkisini ortaya koydu.

Vatandaşlar, Güzelyurt Belediyesi ile Çevre Dairesi’ni bir an önce tedbir almaya çağırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mikrop yuvasına dönüştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir