Meyhane fareleri 4’er yıl hapis yatacakfeaturedElmas TOKAY

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz mayıs ayında, 5 gün içerisinde Girne ve Lefkoşa’de bir bar ve iki meyhaneye girerek 20 bin 749 TL değerinde içki ve malzeme çalan Hüseyin Alav ile Mehmet Göker’e 4’er yıl hapis cezası verdi.

Ağır Ceza Heyeti’nin oy birliğiyle aldığı karar okuyan Yargıç Temay Sağer, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu ve bu tür suç işleyenlerin, halkın huzurunu bozmaya hakkı olmadığına dikkat çekerek, bu tür suçları işleyen ve işleme eğilimi olan kişilere caydırıcı cezalar vermeye devam edileceğinin altını çizdi.

5 gün içinde 3 yere girmişlerdi

Hüseyin Alav ve Mehmet Göker isimli sanıklar 22 Mayıs 2017 tarihinde, Demirhan’da faaliyet gösteren Kafama Göre Meyhanesi ve Mağdurlar Meyhanesi’nden çok sayıda içki ve bir adet dizüstü bilgisayar çalmışlardı. Sanıklar, 26 Mayıs 2017’de ise, Girne’de faaliyette olan Retro isimli bardan 7 bin TL değerinde çeşitli marka içki çalmışlar ve kısa bir süre sonra da bir otel odasında yakalanmışlardı.

Sanıklar yakalandıktan sonra suçlarını kabul etmiş ve çaldıkları bazı içkilerin yerini göstermişlerdi. Demirhan’da faaliyet gösteren Kafama Göre Meyhanesi ve Mağdurlar Meyhanesi’nden çalınan yaklaşık 13 bin TL değerindeki içkiler ise bulunamamıştı.

“Sanıklar KKTC için tehlikeli”

Yargıç Fadıl Aksun’un başkanlığında, Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Ağır Ceza Heyeti adına kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanıkların “dükkân açma”, “sirkat” ve “kasti hasar” suçlarından itham edilip suçlarını kabul ettiklerini söyledi.

Sağer, sanıkların 5 gün içerisinde 3 iş yerine ciddi zarar vererek girip, azımsanamayacak miktarda içki çaldıklarına dikkat çekerek, tüm bu olgulara bakıldığında, iki sanığın da KKTC için ne kadar tehlikeli olduklarının açıkça görüldüğünü söyledi.

Yargıç Sağer, son 10 yılın mahkeme faaliyet raporlarına göre, soygun suçlarının Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görüşülen suçlar arasında ikinci en çok görüşülen dava olduğuna dikkati çekti.

“Anayasanın 14/1 maddesine göre herkes barış güven ve huzur içersinde yaşamayı maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir” diyen Yargıç Sağer, kimsenin KKTC’nin huzurunu ve güvenini bozacak eylemlere girmeye hakkı olmadığını kaydetti.

Son olarak, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ve aleyhine getirilen davalardan heyet olarak suçlu bulduklarını kaydeden Sağer, sanıklar Hüseyin Alav ve Mehmet Göker’in 4’er yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Meyhane fareleri 4’er yıl hapis yatacak

Yorumlar kapalı.