Meclis’te Türkiye’ye giriş yasağı tartışmasıfeaturedCumhuriyetçi Türk Partisi Türkiye’ye girişi yasaklanan yurttaşlar için araştırma komitesi kurulması önergesi sunuldu. Hükümet partileri önergeyi reddetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Meclis Grubu ve 2 bağımsız milletvekili, bugün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na “Bazı KKTC Yurttaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne Girişine İzin Verilmemesinin Nedenlerinin ve Bu Sorunun Çözüm Yollarının Araştırılması”  hakkında Araştırma Komitesi kurulması için önerge sundu.

CTP ve 2 bağımsız milletvekilinin imzasını taşıyan önergede, tüm Genel Kurul’un desteği de istendi.

Bu konuda söz alan CTP Milletvekili Sami Özuslu, ülkede gazetecilik, eski milletvekili, yazar kişilerin Türkiye’ye giremediğini belirterek, “Gelin muhalefetin hep birlikte sunduğu bu öneriyi kabul edin. Türkiye ile ilişkilerimizin daha olumlu bir noktaya gidebilmesi açısından da tarihi bir iş yapmış olacağız” dedi. “Karar sizindir” diyen Özuslu, haksızlığın ortadan kaldırılmasını talep etti.

Ulusal Birlik Partisi Grup Başkan Vekili Sunat Atun da gelen öneriyi dünkü grup toplantısında değerlendirdiklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve yaptığı uygulama tamamen kendi tasarrufundadır. Orayla ilgili bir hususu biz yasama eliyle ele alamayız” dedi.

“Burası bir yasama organıdır” diyen Atun, “Bizim bu önergeye iştirak etmemiz söz konusu değildir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Meclis’te Türkiye’ye giriş yasağı tartışması

Yorumlar kapalı.