MASİB Başkanı Yuca: Kayıt dışı satış patladıfeatured


Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği Başkanı Barış Yuca, yasal olmayan araç satışlarının hızla arttığından dert yandı, denetleme yapılmasını istedi.

“Bu kazancın bir yaptırımı olmalı”… Sosyal medya üzerinden ve ana yollar üzerindeki boş alanlara bırakılıp satışı yapılan araçların sayısı her geçen gün artarken, bu durum hem yasal oto galerini hem de devleti mağdur ediyor. MASİB Başkanı Yuca, “Gerçek anlamda denetleme yapılırsa, hem devletimiz vergi kaçakçılığını önlemiş olur hem de kazanç sağlar.” dedi.

“Usulüyle yapılsın, herkes yapsın”… Kaldırımların üzerinde, boş arazilerde, ana yol kenarlarında özellikle yabancı kişiler tarafından galerisi, şirketi, satış ruhsatı olmadan, sosyal medya platformlarından satış yapıldığını kaydeden Barış Yuca, usulsüz olan her şeye karşı olduklarını, usulüyle yapıldığı müddetçe herkesin bu işi yapabileceğini ifade etti.

Emine Gül ÖZER

Yollardaki araç sayısı her geçen gün artarken, buna orantılı olarak oto galerileri sayısında da artış yaşanıyor. Kimi bunu yasal yolla yaparken, kimi internet üzerinden, kimi kaldırıma 3’er 5’er araba koyarak yapıyor. Yasal olmayan araç satışları, sosyal mecralarda hızla yaygınlaşırken, Motorlu Araç Satıcılar ve İthalatçılar Birliği (MASİB) Başkanı Barış Yuca duruma isyan ediyor.

Ülkede denetim yetersizliği olduğunu belirten Yuca, gerçek anlamda denetleme yapılırsa, hem devletten vergi kaçırılmayacağını, hem de devletin bu durumdan kazanç sağlayacağını belirtiyor.

Yuca, hükümetin kendileri gibi vergilerini ödeyen, istihdam sağlayan ve katma değer yaratan, aile geçindiren galericilere sahip çıkması gerektiğini ve bu bağlamda, illegal yolla araç satanların bir an önce önünün kesilmesi gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili şikayetlerini gerekli mercilere her defasında aktardığını belirten Başkan, “Bunların önüne geçilmesi için ben de başkan olarak elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Yeter ki bizi yönlendirsinler veya imkan sunsunlar. Gerisi kolay.” ifadelerini kullandı.

“Denetim yapılırsa, devlet kazanç sağlar”

Haksız kazanç elde edenlerin, hızla artış gösterdiğini ifade eden MASİB Başkanı Yuca, durumun denetimsizlikten kaynaklandığına dikkat çekti. Eşit ve adaletli vergi sistemi olması gerektiğini kaydeden Yuca, “gerçek anlamda denetleme yapılırsa, hem devletimiz vergi kaçakçılığını önlemiş olur devlet kazanç sağlar hem de bizim gibi vergilerini ödeyen, işçi çalıştıran, aile geçindiren kişilere sahip çıkar” ifadelerini kullandı.

Yuca, “Biz antrepolarımızı ödüyoruz, ikinci el ruhsatımızı ödüyoruz, ama adam antreposu olmayan, ikinci el ruhsatı olmayan arabaları satıyor. Bu yüzden acilen denetimlerin artmasını istiyoruz. Kaldırımda, sağda, solda, yabancı, 3. uyruklu kişiler galerisi, şirketi, satış ruhsatı olmadan sosyal medya platformlarından satış yapıyor. Bunların önüne geçilmesi lazım. Biz bunu istiyoruz. Usulsüz olan her şeye karşıyız.. Usulüyle yapılsın, herkes yapsın.” dedi.

“Bu kazancın bir yaptırımı olmalı”

İnternet, sosyal mecralar aracılığıyla yapılan haksız kazanç yetmez gibi, bir de plakalı araçların kaldırım kenarlarına, sağa sola konularak elden satış yapılmasına sitem eden Yuca, bu durumun bir yaptırımı olması gerektiğini ifade ederek, “Boş arazilerde görüyoruz her yere 3 araba, 5 araba koyarak satış yapıyorlar. Plakalı olup da, kaldırıma bırakıyorlar, ‘nasılsa plakalıdır kendi malımızdır’ diyerek koyuyorlar. Bundan bir kazanç elde ediliyor sonuç olarak. Buna belediyeler bakarsa, bu yapılan vergilendirilir, bir ceza uygulanırsa bu durumun önüne geçilir diye düşünüyorum. Eğer illegal satışlar yapılıyorsa, bunların önüne geçilmesi için ben de başkan olarak elimden ne gelirse yapmaya hazırım. Yeter ki bizi yönlendirsinler veya imkan sunsunlar. Gerisi kolay. Bizler Galericiler Birliği olarak, üst makamlara bu rahatsızlığımızı çokça dile getirdik, umarım bir an önce çözüme kavuşturulur. Devlete çok ciddi katkısı olan bu sektörün ivedi olarak denetim altına alınmasını istiyoruz. ” ifadeleriyle cümlesini tamamladı.

2
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
MASİB Başkanı Yuca: Kayıt dışı satış patladı

Yorumlar kapalı.