Mahkemeden Google’a tarihi ceza: Türk kadın mühendis haklı çıktı! featured


Google’da çalışan Türk kadın mühendis Ülkü Rowe, cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı iddiasıyla şirkete dava açtı. Mahkeme, Rowe’u haklı olarak Google’ı tazminata mahkum etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mahkeme, cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı iddiasıyla teknoloji devi Google’a dava açan Türk kadın mühendis Ülkü Rowe’u haklı buldu.

Rowe, sırf cinsiyetinden dolayı Google’ın onu düşük bir pozisyonda işe almayı teklif ettiğini, kendisiyle benzer işleri yapan erkeklerden daha az maaş aldığını ve şirket içerisinde terfi etmesine engel olunduğunu öne sürerek Google’ı mahkemeye vermişti.

Yaklaşık bir hafta süren duruşma sırasında Google’ın yetkilileri, bahsi geçen iddiaların gerçeği yansıtmadığını, Rowe’un şirketteki erkek çalışanlarla aynı haklara sahip olduğunu ve aynı performans kriterlerine tabi tutulduğunu savundu.

GOOGLE 1 MİLYON DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEK

Mahkeme, Türk yöneticiyi haklı buldu ve Google’ın, Ülkü Rowe’a ödemediği ücretler ve bu süreçte yaşattığı psikolojik yıpranma nedeniyle 1,15 milyon dolara tazminat ödemesine karar verdi. Ayrıca, Rowe’un Google’ın kendisine en az iki erkekten daha az maaş verdiğini kanıtlamadığını da vurguladı.

Rowe’un avukatı Cara Greene, “Oy birliğiyle alınan bu karar, yalnızca Bayan Rowe’un Google tarafından kötü muamele iddialarını doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda ayrımcılığa iş yerlerinde tolerans gösterilmediğini de ortaya koyuyor.” ifadesini kullandı.

Ülkü Rowe, 23 yıllık bir iş tecrübesine rağmen Google’da 8’inci seviyede işe alındığını, aynı anda çalışmaya başlayan ve daha az deneyime sahip olan erkeklerin ise 9’uncu seviyede başladığını öne sürmüştü. Rowe yılda 750 bin dolar kazanırken, 9’uncu seviyedekiler ise 1 milyon dolar alıyordu.

 

0
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mahkemeden Google’a tarihi ceza: Türk kadın mühendis haklı çıktı! 

Yorumlar kapalı.