‘Mağusa Fatihi’ Polat Paşa’ya Şarkışla’da Kıbrıs Müzesifeatured


Kıbrıs Barış Harekatı’na 28’nci Tümen Komutanı olarak katılarak Mağusa Harekatı’nı yöneten Korgeneral Osman Fazıl Polat için Şarkışla’da doğup büyüdüğü konak restore edilerek ‘Kıbrıs Müzesi’ olarak açıldı.

‘Mağusa Fatihi’ olarak bilinen Korgeneral Osman Fazıl Polat’ın şahsi eşyaları ve harekata ait anılarını içeren belge ve fotoğrafların yer aldığı müze, Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin tarafından törenle açıldı.

Törene Polat’ın oğlu TELE1 ABD Temsilcisi Yılmaz Polat, kardeşleri Yüksel ve Gülnur Polat, Garnizon Komutanı, Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Yılmaz Polat

KOMUTA DIŞINA ÇIKARAK MARAŞ’I KIBRIS TOPRAKLARINA KATTI

Yılmaz Polat, Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesindeki önemini vurgulayarak Mağusa Harekatı’nda Maraş bölgesinin alınmasını anlattı. O sırada TRT muhabiri olarak harekatı izleyen Yılmaz Polat, Tümgeneral Fazıl Polat’ın Genelkurmay’ın çizdiği sınırın dışına çıkıp emir dinlemeyerek Maraş’ı KKTC topraklarına kattığını söyledi. Polat ‘Harp Günlüğünde’ yer alan Maraş’ın alınmasının gerçek hikayesini şöyle aktardı:

”28’nci Tümen Komutanı Polat Paşa şehrin yarısını alıp ikinci bir Lefkoşa yaratmayalım’ diyor, harekât planında olmamasına karşın Maraş’ı, emre itaatsizlik yapılarak stratejik önemi olduğu için alıyor.”

Mağusa Tepesi

EN YÜKSEK TEPEYE ‘MAĞUSA TEPESİ’ ADI VERİLDİ

Müzenin açılmasından sonra mezarının başında 44’ncü anma töreni yapıldı, daha sonra ‘Polat Paşa Köyü’nde en yüksek tepeye ‘Mağusa Tepesi ‘ adı verildi ve 44 çam ağacı ekildi.

 

1
mutlu
Mutlu
18
alk_
Alkış
3
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
‘Mağusa Fatihi’ Polat Paşa’ya Şarkışla’da Kıbrıs Müzesi

Yorumlar kapalı.