Ülkenin yüzde 70’lik bölümünde memba kalitesinde içme suyu sağlandıfeaturedDSİ Genel Müdürü Acu, KKTC’deki temasları çerçevesinde “Türkiye’den KKTC’ye Su Temini Projesi” kapsamında Güzelyalı arıtma tesisinde ve inşaatında sona gelinen dağıtım hatlarında incelemelerde bulundu.

Ardından Lefkoşa’da altıncısı düzenlenen Uluslararası Avrasya Mimarlık Mühendislik ve Tasarım Okulları Festivali’ne katılan Acu, burada yaptığı konuşmada,  “Türkiye’den KKTC’ye temin edilen su ile ülkenin yüzde 70’lik bölümünde memba kalitesinde içme suyu sağlanmıştır” diye konuştu.

Genel Müdür Acu, proje kapsamında halen KKTC’de 23 belediye ile abonelik sözleşmesi imzalandığını belirterek, belediyelerin 19’una da su temin edildiğini vurguladı.

Dünya’da bir ilki hayata geçirdik

Kalan 4 belediyeye de ekim ayı içerisinde su verileceğini kaydeden Acu, şunları söyledi:

“Dünya’da bir ilki hayata geçirdik. 17 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın iştirakiyle hizmete alınan Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi ile Alaköprü Barajı’ndan alınan su, 80 kilometre uzunlukta, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçmekte olan boru hattı ile Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılmaktadır. Bizlere böylesi zor bir projede destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı’ya, Başbakanımız Binali Yıldırım’a, KKTC Başbakanı Sayın Hüseyin Özgürgün’e, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na, KKTC’nin çok değerli bakanlarına şükranlarımı sunuyorum.”

Genel Müdür Acu ve beraberindekiler daha sonra Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu makamlarında ziyaret etti.

Acu’ya ziyaretinde, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu ile İçmesuyu Dairesi Başkanı Şadiye Yalçın da eşlik etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ülkenin yüzde 70’lik bölümünde memba kalitesinde içme suyu sağlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir