Liderler patatese el attı!featured


İsmail VOLKAN

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a Yeşil Hat Tüzüğü kriterleri çerçevesinde patates ihracı yeniden başladı. Dün 300 ton patatesin güneye gönderildiği ve bayramdan sonra da ihracatın devam edeceği belirtildi.

Geçen hafta Güney Kıbrıs’a gönderilen ancak burada fanatik kesimlerin ithalatı yapan üreticiye saldırması sonucu meydana gelen sorunlar nedeniyle patates ihracatı durdurulmuştu.

Patatesin ihracatının yasaklanmasının ardından adanın her iki tarafında da tepkiler yükselmişti.

Konuyla ilgili güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, müzakereler kapsamında geçtiğimiz gün bir araya gelen liderlerin bu konuyu görüştüğü ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Rum Lider Nikos Anastasiadis’e konuyu aktardığı belirtildi.

Anastasiadis’in de patatesin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında güneye geçmesinde bir sakınca olmadığını ifade ettiği ve bu sürecin ardından patateste yaşanan ihracat sorununun giderildiği kaydedildi.

Anastasiadis’in söz konusu üreticiye patatesi sorunsuz bir şekilde alabileceği güvencesini verdiği ve sözleşme gereği gönderilmesi gereken 550 ton patatesin de ihracatının dün yeniden başladığı ifade edildi.

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a 150 ton patates ihraç edilmiş, yaşanan sorun nedeniyle 550 ton kalmıştı.

Basının etkisi büyük oldu

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Müdürü Ragıp Ratip de konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yaklaşık 300 ton patatesin dün itibariyle Güney Kıbrıs’a gönderildiğini ve ihracatın bayramdan sonra da devam edeceğini söyledi.

Ratip, problemin çözülmesinde basının etkisinin büyük olduğunu belirterek, sözleşme çerçevesinde Güney Kıbrıs’la alışverişin süreceğini aktardı.

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında satışların devam edeceğini ifade eden Ratip, bu yıl Güney Kıbrıs’a toplam 900 ton civarında patates gönderildiğini açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Liderler patatese el attı!

Yorumlar kapalı.