Lefke, kurtuluşunu kutluyorfeatured


Lefke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 42. yıldönümü dolayısıyla Lefke Belediyesi’nin düzenlediği “Lefke Şenlikleri” farklı etkinlikliklerle görkemli bir şekilde başladı.

Bir hafta boyunca sürecek şenlik, önceki gün saat 18.30’da Lefke Kaymakamlığı önünden, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve Lefke Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, SEÇDER Halk Dansları Topluluğu ile vatandaşların katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı.

Kortej öncesi Lefke Halk Dansları ile SEÇDER Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri yer aldı. İlk kortej yürüyüşü Lefke Türk SporKulübü’nun bulunduğu bölgeye kadar yapıldı. İkinci kortej yürüyüşü de saat 19.30’da Gemikonağı’ndaki Aygün Restoran önünden festival alanın bulunduğu yere kadar devam etti.

Şenliğe, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, CTP Güzelyurt Milletvekilleri Mehmet Çağlar ve Hüseyin Erçal, UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, Güzelyurt KaymakamıTevfik Direnç, Lefke Vakfı Başkanı Vehid Nekipzade, Lefke Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şenliğin açılışı saat 20.30’da festival alanında, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, CTP Güzelyurt Milletvekilleri Mehmet Çağlar ve Hüseyin Erçal, UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, Güzelyurt KaymakamıTevfik Direnç, Lefke Vakfı Başkanı Vehid Nekipzade tarafından birlikte yaptı.

Şenliğin ilk gününde ülkemizin sevilen gruplarından SOS ile Türkülerin güçlü sesi Arif Edizer’in konserleri yer aldı. Geçen yıllara oranla ilk gün olmasına rağmen festival daha renkli ve kalabalık geçti.

Konserlerin ardından Güzelyurt Kaymakamı Tefvik Direnç ile Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, SOS Grubu’na ve Arif Edizer’e katılım belgesi ile çiçek takdim etti.

Lefke Beleyesi Meclis Üyesi Gazi Güney ise Halk danları Topluluğu’a dans gösterilerinden dolayı katılım belgesi verdi.

Kısa bir konuşma yapan Güzelyurt Kaymakamı Tefvik Direnç, Lefke’ye sevdalı bir kişi olarak orada olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın her platformda dile getirdiği gibi bölgesel ve yerel ürünlerin korunması gerekiyor. Bu şenliklerde de yerelin korunduğunu ve bunun en iyi göstergesinin ise, bütün müzik grupları ve sanatçıların yerel sanatçılardan oluştuğunu görüyoruz. Bundan dolayı Belediye Başkanı Kaya ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Lefke Şenlikleri’nin programı şöyle:

14 Ağustos Pazar: Balon Balığı Avlama Yarışması: Saat 06.00, Yedidalga Halk Plajı, Bilardo Turnuvası 2. Ayak: Saat 11.00, Soli İnn Hotel, Klasik Araba ve Motosiklet Yarışması ve Define Avı: Saat 18.30, Yedidalga, LATERNA Sanat Müziği Konseri: Saat 21.30, Festival alanı.

15 Ağustos Pazartesi: Darts Turnuvası: Saat 20.00, Doğancı Spor Kulübü, İrem Barani Konseri saat 21.30, Festival Alanı.

16 Ağustos Salı: 16 Ağustos Şehitleri Anma Töreni saat 08.30, Kemal Özalper Şehitliği Lefke’de yapılacak.

Tören saat 18.00 Lefke Atatürk Parkında yer alacak.

Etkinlikler: Yedidalga Balıkcılar Birliği Piyango Çekilişi Saat 20.30, Festival Alanı, Canlı Portre Çizimi saat 21.30, Festival Alanı, Grup Gündoğarken Konseri saat 21.30, Festival Alanı.

17 Ağustos Çarşamba: Çevre Temizliği saat 16.00, Gaziveren İlkokulu-Aphrodite sahili Gaziveren

Kıbrıs Müzik Yolcuları konseri saat 21.00, Festival Alanı. Geleneksel Ses Yarışması saat 22.00, Festival Alanı.

18 Ağustos Perşembe: Devlet Piyangosu Canlı Yayın Çekilişi saat 20.00, Festival Alanı
Eril Cambaz Konseri saat 21.30, Festival Alanı.

19 Ağustos Cuma: Minikler Futbol Turnuvası saat 17.00, Lefke Stadyumu, Çocuklar Müzik Gösterisi saat 20.00, Festival Alanı, Çocuklar Güzellik Yarışması saat 20.30, Festival Alanı, Kıbrıs Havaları Beşlisi Konseri saat 21.30, Festival Alanı.

20 Ağustos Cumartesi: Street Ball Turnuvası 1. Ayak saat 11.00, Lefke Atatürk Parkı, Ersan Karaç konseri saat 21.30, Festival Alanı.

21 Ağustos Pazar: Golf Turnuvası saat 08.00, CMC Golf Club Sahası Cengizköy, Sporting Atıcılık Turnuvası saat 09.00, Lefke Atış Poligonu, Tavla Turnuvası saat 10.00, Ağaçlı Kahve Lefke, Street Ball Turnuvası 2. Ayak saat 11.00, Lefke Atatürk Parkı, Ahmet Evan kapanış konseri saat 21.30, Festival Alanı.”

Ayrıca, 28 Ağustos Pazar günü Yedidalga Belediye Plajı’nda saat sabah 07.30’da “Aquatlon Yarışma”sı yapılacak.

İrem Barani, Kıbrıs Müzik Yolcuları, Kıbrıs Havaları, Sanat Müziği, Ersan Karaç ve Ahmet Evan konserleri yer alacak, çeşitli spor etkinlikleri düzenlenecek, çevre temizliği yapılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lefke, kurtuluşunu kutluyor

Yorumlar kapalı.