Küresel piyasalarda ‘şahin Powell’ rüzgarıfeaturedFed Başkanı Jerome Powell enflasyonu kontrol altına almak için gerekirse faiz artırmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Powell’ın konuşması ve ABD 30 yıllık tahvil ihalesine gelen zayıf talep tahvil satış dalgasını başlattı. Hisse senetleri piyasaları tahvillerdeki satış dalgasından olumsuz etkilendi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve ABD ihalesi sonrası yeniden yükselişe geçen ABD tahvil getirileri tüm önemli piyasalarda risk iştahında gerilemeye yol açıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Perşembe günkü 13 baz puanlık yükselişinin büyük kısmını koruyarak yüzde 4,614’ten işlem görüyor. Asya Pasifik hisseleri ABD’deki kayıpları takip ediyor.

ABD’de S&P 500 yüzde 0,8, Nasdaq 100 yüzde 0,9 kayıp ile Perşembe gününü tamamladı. Asya’da Hong Kong Hang Seng ve Japon Nikkei ekside işlem gördü.

ABD hisse vadelileri sabah saatlerinde yatay seyirde. Risk iştahının düşmesi dolara yönelimi hızlandırırken perşembe günü yüzde 0,5 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi 1.267 puan ile kazançlarını koruyor.

Petrol piyasasında yatırımcılar talep endişelerinin savaş riski primine ağır basmasıyla üçüncü hafta üst üste kayıp yaşamaya hazırlanıyor. Brent günlük yüzde 0,4 yükselişle 80 doları aşsa da bu haftanın kaybı yüzde 5’i geçiyor. Perşembe günü 37 bin dolar üzerini test eden Bitcoin ise bu seviyenin altına geriledi.

Powell’dan şahin mesajlar

Fed Başkanı Jerome Powell dikkatli ilerlemeye devam edeceklerini ancak enflasyonu kontrol altına almak için gerekirse faiz artırmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

Washington’daki IMF konferansında konuşan Powell “Dikkatli ilerlemeye devam edeceğiz. Bu, bizi birkaç ay iyi gelen verilerin yanlış yönlendirmesi veya aşırı sıkılaşma risklerine karşı koruyacak” değerlendirmesini yaptı.

Powell, Fed üyelerinin enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek için faizleri yeterince yüksek seviyede belirlemek istediklerini belirtirken “Bu tip bir duruşu başardığımızdan emin değiliz” diye ekledi.

Powell’ın bu sözleri hafta boyunca diğer Fed üyelerinin enflasyonda zafer ilan etmek için erken olduğu yönündeki yorumlarını destekledi. Fed’in faiz artış döngüsünü sonlandırdığına inandıklarını belirten JPMorgan ABD Başekonomisti Michael Feroli yayımladığı notta “Powell’ın konuşması enflasyonda daha fazla iyileşme görene kadar söylemlerin şahin kalması gerekliliğini vurguladı” değerlendirmesini yaptı.

Powell’ın konuşmasının ardından ilk Fed faiz indirimi zamanlaması swap piyasasında Haziran yerine Temmuz ayı için fiyatlanmaya başladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel piyasalarda ‘şahin Powell’ rüzgarı

Yorumlar kapalı.