Küresel piyasalarda Nvidia gerilimifeatured


Küresel piyasalar ABD’de Nvidia hisselerindeki düşüşe odaklandı. Üç gündür sert şekilde düşen Nvidia hissesi teknik düzeltme bölgesine girdi.

Nvidia hissesinin günü yüzde 7’ye yakın kayıpla tamamladığı Pazartesi günü S&P 500 yüzde 0,31, Nasdaq 100 yüzde 1,15 düştü. Yaşanan satış piyasalarda teknoloji rallisinin sonuna gelinmiş olabileceği algısı yarattı. Deutsche Bank teknoloji rallisi sonrası ABD hisselerinin yükselişe ara vereceğini öngörürken, RBC Capital Markets piyasada çok fazla iyi haber olduğunu ve bu iyimserliğin haksız çıkması halinde aşağı yönlü risklerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Oppenheimer’a göre boğa piyasası sürdürülebilir görünse de, bir miktar kâr alımı beklenmeli.

Yeni işlem gününde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise sınırlı şekilde artıda. Asya endeksleri Wall Street’te dün yaşanan düşüşe rağmen yatırımcıların teknoloji hisselerinden diğer sektörlere geçiş yapmasıyla genel olarak artıda. Japon hisseleri olumlu ayrışırken, MSCI Asya Pasifik Endeksi finansal sektör ve tüketim malı üreticilerinin hisseleri ile yükseliş kaydetti. Pazartesi günü yüzde 0,3 düşen Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Nvidia’da üç günlük sert satış

Nvidia hissesinde üç günde yaşanan 430 milyar dolarlık satış, dip seviyenin neresi olduğunu anlamak isteyen yatırımcıları teknik analize yönlendirdi.

Microsoft’u geride bırakarak bir süreliğine dünyanın en değerli şirketi haline gelmesinden bu yana Nvidia hissesi yüzde 13 oranında düştü. Böylece Nvidia hisseleri, Nisan ayından bu yana ilk kez, bir hisse senedinin yakın zamandaki zirvesinden yüzde 10 veya daha fazla düşmesini ifade eden “teknik düzeltme” bölgesine girdi.

MLIV’den Heather Burke ve Cameron Crise hissedeki düşüşte Cuma günü ABD’de opsiyon vadelerinin dolduğu ‘triple witching’, Nvidia CEO’su dahil ortakların satışları, teknik aşırı alım, Apple ile Microsoft’un daha uzun süreli ve geniş tabanlı şirketler olması, yükseliş yönlü kaldıraçlı pozisyon alan bireysel yatırımcıların satışların başlamasıyla tedirgin olmaları gibi faktörlerin etkili olduğunu belirttiler.

Kingsview Partners Baş Teknik Analisti Buff Dormeier hissedeki satışın bölünme ve en değerli şirket haline gelme gibi olumlu haberlerin ardından yaşanmasının endişe verici olduğu değerlendirmesinde bulundu. Dormeier’a göre hisse için kısa vadeli destek seviyesi 115 dolar, bir sonraki önemli seviye ise 100 dolar.

Oppenheimer’da teknik analiz müdürü olan Ari Wald’a göre ise uzun vadeli trend Nvidia için belirli bir seviyeden daha önemli ve hisse hala 101 dolar civarındaki 50 günlük hareketli ortalamasının ve 92 dolardaki 100 günlük hareketli ortalamasının oldukça üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel piyasalarda Nvidia gerilimi

Yorumlar kapalı.