Küresel piyasalarda hava durgunfeaturedPiyasalarda Fed faiz indirim beklentisi ABD Merkez Bankası üyelerinin projeksiyonlarına yakınsamaya başladı. Salı günkü kritik ABD enflasyon verisi öncesinde piyasalarda sakin bir atmosfer söz konusu.

Salı günkü kritik ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözlenmiyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlem görmedi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvilleri ise ABD TÜFE verisi öncesi geriledi. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

AMB’de faiz indirimi zamanlaması tartışmaları

Avrupa Merkez Bankası üyesi Pablo Hernandez de Cos’a göre Mart ayında açıklanacak yeni enflasyon ve büyüme tahminleri ne zaman faiz indirimlerine başlanacağına karar vermek konusunda önemli rol oynayacak.

Pazar günü Güney Kıbrıs merkezli Politis gazetesinde röportajı yayımlanan de Cos “Projeksiyonlarımız orta vadeli yüzde 2 enflasyon hedefimize ulaşmada yeteri kadar emin olup olmadığımızı ortaya koyacak. Faiz patikamız da simetrik hedefimizle uyumlu olacak” değerlendirmesini yaptı. Aynı zamanda İspanya Merkez Bankası başkanı da olan de Cos 20 üyeli Euro Bölgesi ekonomisinde dezenflasyonun ciddi ölçüde ilerlediğini ve önümüzdeki çeyreklerde de devam edeceğini öngördü.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel piyasalarda hava durgun

Yorumlar kapalı.