Küresel piyasalarda Avrupa rüzgarıfeatured


Küresel piyasalar Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası Avrupa varlıklarıyla ilgili fiyatlamaları takip ederken, bir yandan da bu hafta açıklanacak Fed kararına odaklandı.

Euro hareketlerinin damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin bir görünüm sergiledi.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle birlikte Japon endeksleri olumlu ayrıştı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonrası Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı. Cuma günü 14 baz puan birden yükselen ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine ulaştı.

Eurodaki zayıflıkla birlikte yüzde 0,3 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi 1.265 puanla Mayıs başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed toplantısında yetkililerin tahminleri kritik olacak

Çarşamba günü Fed faiz kararını açıklayacak. Fed’in faizi sabit tutmasına kesin gözle bakılırken yatırımcılar üyelerin faiz projeksiyonlarını ortaya koyan noktasal grafiğini yakından izleyecek.

Bloomberg Economics’e göre Mart ayında bu yıl üç faiz indiriminin yansıdığı noktasal grafiğinde bu kez medyan olarak iki faiz indirimi beklentisi yer alacak.

Noktasal grafik projeksiyonları öncesi işgücü piyasasında istihdamın hızlı seyri ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesinin yüzde 2,7 ile hedefin üstünde bulunması faiz indirim beklentilerinin geri çekilmesine yol açıyor.

Yine de Bloomberg Economics Ekonomisti Anna Wong, büyümeye yönelik aşağı yönlü ivmeye işaret eden verilerin ardından Fed Başkanı Jerome Powell’dan güvercin bir konuşma bekliyor. Jefferies kıdemli ABD ekonomisti Thomas Simons ise “Fed faizleri daha uzun süre sabit tutmayı tercih edecektir. Faizleri düşürmeden önce yüzde 2’ye yakın bir enflasyon trendine paralel olarak daha olumlu veriler görmek isteyecekler” yorumunu yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel piyasalarda Avrupa rüzgarı

Yorumlar kapalı.