Kurban Bayramı tatili için en uygun seçenek Türkiyefeatured


Seyahat acenteleri Kurban Bayramı tatili için birbirinden farklı seçeneklerle çok özel turlar organize etti.

Avrupa turları pahalı… Kurban Bayramı’nda 5 günlük tatili yurt dışında değerlendirmek isteyenler için en uygun tatil seçeneği Türkiye. Türkiye’nin çeşitli illerini kapsayan turlar kişi başı 15 bin TL’den başlarken, Avrupa turları ise deyim yerindeyse cep yakıyor. En ucuz Avrupa Turu için kişi başı 800 Euro gerekiyor. Bayram için düzenlenen lüks gemilerle yapılan bazı cruise turlarının fiyatı kişi başı 3 bin Euro’yu dahi aşıyor!

Cemre CEMALİ

Bu yıl Kurban Bayramı tatili 4 gün sürecek. 15 Haziran Arife Günü ile birlikte 5 gün tatil yapabilmek mümkün. Bayramın yaz mevsimine denk gelmesiyle birlikte okulların da tatil oluşu seyahat acentelerinin farklı alternatifli tatil turları düzenlemesine neden oldu.

Gerek Türkiye, gerekse Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli turlar düzenleyen tur operatörleri, daha lüks tatil isteyenler için de gemilerle yapılan cruise turları ayarladı.

KIBRIS’a konuşan Sayar Turizm Direktörü Sinem Ercantan, kendi acenteleri özelinde düzenlenen tatil programlarına halkın ilgisinin önceki yıllara göre bu yıl daha az olduğunu söyleyerek, bunun nedenini Türk Lirası’nın (TL) oldukça değer kaybetmiş durumda olması ile ilişkilendirdi.

Türkiye’nin çeşitli illerini kapsayan turların fiyatları Türk Lirası olurken, bayram tatilini Avrupa şehirlerinde geçirmek isteyenler için fiyatlar Euro cinsinden belirlendi. Bayram tatilini Türkiye’de geçirmek isteyenler Avrupa tatiline göre çok daha hesaplı bir tatil geçirmiş olacak.

Öyle ki; KIBRIS muhabirinin tur şirketlerinin hazırladığı bayram tatili turlarından derlediği bilgilere göre Türkiye’ye yönelik tatil programlarına katılmak isteyenler kişi başı en az 14 bin 990 TL’yi, en çok da 24 bin 990 TL’den başlayan fiyatları gözden çıkaracak.

Kurban Bayramı tatilini Avrupa şehirlerinde geçirmek isteyenler kişi başı en az 549 Euro, en çok bin 199 Euro ödemesi gerekiyor. Ailece tura çıkılacağı düşünüldüğü zaman 4 kişilik bir ailenin Avrupa’da geçireceği bayram tatili bir hayli külfetli olacak.

Bu tatilde daha lüks bir seçenek olarak sunulan lüks cruise gemileri ile farklı ülkeler görmek isteyenler ise kişi başı en az bin 299 Euro en çok da 3 bin 296 Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor.

Ercantan: Daha düşük seviyede ilerliyor

Sayar Turizm Acentesi direktörü Sinem Ercantan, kendi acenteleri özelinde bu yıl daha önceki yıllara göre daha düşük bir talep olduğunu ifade ederek “Talep yine var ama pandemi öncesini kıyasladığımızda daha düşük bir seviyede ilerliyor. Genelde de yurtdışı yani Türkiye harici turlara talep görülüyor.” dedi.

Ercantan, genelde yoğun olarak Türkiye harici turları programladıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“Geçen yıla kıyasla bizde talep biraz daha düşük seyrediyor. Bizim acentemizde genelde yurtdışı tatil programları mevcut. Kurban Bayramında da çok fazla Türkiye turumuz yok. Genelde yurtdışı ve cruise turları var. Bunlar da Euro ile ücretlendirildiği için talebin geçmiş yıllara göre daha az olmasının sebebi budur diye düşünüyorum. Çünkü TL oldukça değer kaybetmiş durumda. Euro’yu TL’ye çevirdiğinizde ciddi bir fark oluyor. Bizim acentemizdeki hafif seyreden düşüşün sebebi bu olabilir.”

Yurt dışı-Avrupa turları

KIBRIS çeşitli tur şirketlerinin düzenlediği bayram turlarını derledi. Kurban Bayramı tatilini Avrupa’da yurtdışında geçirmek isteyenler için çok farklı fiyatlarda, çok farklı seçenekler mevcut:

‘Ekspres İspanya’ turu ile 12 Haziran’da hareket ederek 4 gece 5 gün tatil yapacak olanlar 549 Euro’dan başlayan fiyatları öderken, ‘Büyük Balkan’ turu için 15-24 Haziranı kapsayan süre için kişi başı 749 Euro ödenmesi gerekiyor.

15 Haziran’da başlayarak 7 gece 8 gün şeklinde hazırlanan ‘Benelux Paris’ turu 749 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılırken, 18-25 Haziranı kapsayan sürede ‘Benelux-Paris’ turu 1.219 Euro olarak belirlenmiş durumda. Kimi tur şirketleri ekstra turları da fiyata dahil ederek satış yaparken, kimileri satış fiyatının üzerine ekstra turlara katılmayı tatilcilere bırakıyor. Bu nedenle ayni şehirleri kapsayan turlarla ilgili farklı fiyatlar mevcut.

Bayram tatilini ‘Malta turu’ yaparak geçirmek isteyenler 15-19 Haziran tarihlerini kapsayan sürede 799 Euro ödeyecek.

Tercihini İtalya ve Amalfi Kıyıları’ndan yana kullanmak isteyen tatilciler ise bir acentenin hazırladığı programa göre 16-20 Haziran’ı kapsayan süre için kişi başı 969 Euro ödeyecekken; başka bir acentenin hazırladığı programa göre 16-23 Haziran ‘Büyülü İtalya ve Amalfi Kıyıları’ için kişi başı 1.199 Euro ödeyecek.

İspanya Endülüs turu 1.119 Euro

Kurban Bayramı tatilini ‘İspanya Endülüs’ turu yaparak geçirmeyi düşünenler 17-24 Haziran için kişi başı 1.119 Euro ödemesi gerekiyor.

‘Deluxe Güney İtalya’ turu için 15 Haziran’da hareket ederek 5 gece 6 gün tatil planlayacaklar da kişi başı 1049 Euro’dan başlayan fiyatları gözden çıkarak.

Kurban Bayramı’nda ‘Alplerin gölgesinde 6 ülke’ (Alman-Friedrichshafen, İtalya-Milano, Fransa-Nice, Fransa- Strazburg, İsviçre-Cenevre) gezerek geçirecek olanların 7 gece 8 gün için 799 Euro’dan başlayan fiyatları ödemesi gerekecek.

Tatilinde Yunanistan’ın başkenti Atina’yı gezmeyi tercih edecek olanlar 15-18 Haziran’ı kapsayan sürede kişi başı 699 Euro ödeyecek.

Cruise turları cep yakıyor

Acentelerin müşterileri için bayrama özel programladığı lüks gemilerle yapılan cruise turları da var.

Kurban Bayramı tatilinde büyük yolcu gemileri ile deniz tatili yaparak gezmek isteyenler için bir tercih olan cruise gemileri ile seyahat ederek tatil yapacakların kişi başı en az 1299 Euro en çok da 3 bin 296 Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor.

Costa Diadema gemisi ile Norveç Fiyortlarını gezmek isteyenler için 15-22 Haziran’da yapılacak olan cruise turu kişi başı 1.299 Euro’dan başlıyor. MSC Eurıbıa ile Norveç Fiyortlarını 16-23 Haziranda seyahat edecekler için tur ücreti 1.599 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Costa Toscano ile Balear Adaları Batı Akdeniz Sicilya turu için 14-21 Haziran’ı kapsayan süre için tatilin bedeli kişi başı 1.999 Euro ödenmesi gerekiyor.

Doğu Karayipler 3 bin 296 Euro’dan başlıyor

Oasıs Of The Seas ile Batı Akdeniz seyahatini 16-23 Haziranda yapmak isteyenler kişi başı 2.096 Euro’dan başlayan fiyatları, MSC World Europa ile Malta Sicilya Batı Akdeniz seyahati için ise 16-23 Haziran’ı kapsayan süre için 2.299 Euro’dan başlayan fiyatları gözden çıkarmak durumunda.

Bayrama özel programlanan cruise turları arasında en pahalı olan tur ise Doğu Karayipler. 15-24 Haziran’da bu turu tercih edecek olanlar Icon Of The Seas gemisi ile Doğu Karayipler gezisi için kişi başı 3 bin 296 Euro’dan başlayan fiyatlar ile karşı karşıya.

En hesaplı turlar, Türkiye turları

Kurban Bayramı tatilinde tercihini Türkiye yönünde yapmak isteyenler için acentelerin bayrama özel hazırladığı turlar da var. Bu tatil programlarına katılmak isteyenler kişi başı 14 bin 990 TL ile 24 bin 990 TL arasında değişen bir ödemeyi göze alacak.

‘Eskişehir-Sapanca’ turu için 17-20 Haziranda seyahat edecekler 14 bin 990 TL ödeyecekken

‘Ankara&Eskişehir&Odun Pazarı’ turu için 16 Hazirandan başlayarak 2 gece 3 gün için 14 bin 990 TL’den başlayan fiyatları ödeyecek.

Bayram tatilinde Kapadokya turu yapmak isteyenler ise 17-20 Haziran tarihlerinde yapılacak olan tur için 17 bin 250 TL, ‘İstanbul&Batı Karadeniz&Yedigöller’ turu için ise 16 Haziran’da hareket ederek 3 gece 4 gün tatil için 17 bin 490 TL’den başlayan fiyatları gözden çıkarak.

Türkiye’ye yönelik düzenlenen tatil programlarında ‘Kuzey Ege-Kazdağları’ turu da mevcut. 15-19 Haziranda bu tura katılmayı düşünenler 20 bin 990 TL ödeyecek.

Kurban Bayramı tatilini Muhteşem GAP Turu (Adana, Gaziantep, Halfeti, Diyarbakır, Batman, Hasankeyf, Mardin, Midyat, Dara Antik, Şanlıurfa, Balıklıgöl, Göbeklitepe) yaparak geçirmek isteyenler 15 Hazirandan başlayarak 4 gece 5 gün  için kişi başı 21 bin 990 TL’den başlayan fiyatları ödeyecek.

Tatilin keyfini ‘Karedeniz Yaylaları& Batum’da çıkarmak isteyenler 15 Haziran’da yola çıkarak 4 gece 5 günlük tatil programı için kişi başı 22.900 TL’den başlayan fiyatları gözden çıkaracak.

Acentelerin Kurban Bayramı tatiline özel Türkiye yönüne hazırlamış olduğu tatil programlarında en pahalı tur 24 bin 990 TL’den başlayan fiyatlarla 4 gece 5 gün sürecek olan ‘Muhteşem Ege Rüyası’ (Kuşadası, Şirince, Bodrum, Gümbet, Gökova, Akyaka, Marmaris, Datça, İzmir, Foça)  turunda. Bunun için tatil severler 15 Haziran’da yola çıkacak.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kurban Bayramı tatili için en uygun seçenek Türkiye

Yorumlar kapalı.