Kuraklık ‘Cırcır Böcekleri’ni de vurdufeatured


Ahmet İLKTAÇ

Halk arasında “Cırcır Böceği” ya da “ziziro” olarak da bilinen Cicadidae familyasına ait Ağustos Böcekleri, bu yıl neredeyse hiç görülmedi.

Yaşanan kuraklık, çıkardıkları seslerle kimine göre neşe kaynağı, kimilerine göreyse de baş ağrısı olan Ağustos Böcekleri’ni de fena vurdu.

Kuraklık yüzünden çoğalamayan Ağustos Böcekleri’nin sesini bu yaz çok az işittik.

Bu kış yeterli yağışın olması halinde önümüzdeki yaz aylarında Ağustos Böcekleri’nin yeniden sahneye çıkarak sesiyle bizi şenlendirmesi mümkün.

Konu ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) öğretim üyesi Ekolog Özge Özder Fuller, Cicadidae familyasına ait bu böceklerin, geçtiğimiz yıl ülkemize az yağmur yağması nedeniyle bu yıl Ağustos ayında çok az görüldüklerini söyledi.

Yağışların az olması ve toprağın yeterli nem oranına ulaşamaması nedeniyle toprağın altında bulunan bu böceklerin pupalarından çıkamadıklarını anlatan Fuller, bu kış yeterli oranda yağışın olması halinde önümüzdeki yaz aylarında Ağustos Böcekleri’nin rahatlıkla görülüp işitilebileceğini bildirdi.

Özge Özder Fuller, Ağustos Böcekleri’nin pupalarının bazen toprak altında 15-16 yıl canlı kalabileceğine değinirken, cırcır böceklerinin bu yıl görülmemeleri nedeniyle bu böceği yiyerek beslenen kuşların ve güneş yılanlarının başka böcekleri yemek zorunda kaldıklarını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kuraklık ‘Cırcır Böcekleri’ni de vurdu

Yorumlar kapalı.