Kürtaj Davası: Çok üzgündüfeatured


Elmas TOKAY

KKTC’nin gündemine oturan kürtaj skandalında, gömülü olarak bulunan fetüslerle ilgili DNA sonuçlarının KKTC’ye ulaşmasının ardından, fetüslerde birinin biyolojik annesi olduğu anlaşılan ve önceki gün gözaltına alınan 26 yaşındaki M.A., dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Polis, M.A.’nın, 25 Mart 2014 tarihinde Ada Hospital’de 16-17 haftalık hamileliğini sonlandırdığını ve sonlandırma ameliyatını Dr. Fahri Karagözlü’nün yaptığını, anastezi uzmanı olarak da Rasiha Serdaroğlu’nun görev yaptığını belirledi.

Meseleyle ilgili soruşturma devam etmesine karşın M.A.’nın bu aşamada soruşturmaya etki edemeyeceğine kanaat getiren polis, genç kadını dün mahkemeye çıkardı ve teminatla serbest bırakılmasını sağladı.

Genç kadının, oldukça üzgün ve bitkin olduğu gözlemlendi.

Tahkikat memuru şahadet verdi

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Mustafa Atakara, Girne Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Tolga Erol’u tanık olarak çağırdı.

Erol, zanlı M.A.’nın 25 Mart 2014 tarihinde meydana gelen “yasal olmayan yollardan hamileliğin sonlandırılması” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Girne’de 25 Şubat 2016 tarihinde Hz. Ömer Türbesi yakınlarında gömülü olarak bulunan fetüslerle ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden Erol, bu kapsamda Ada Hospital’in kayıtlarının emare alınarak incelendiğini söyledi. Erol, kayıtlarda zanlının adının geçtiğini ve 28 Mart 2016 tarihinde Girne Polis Müdürlüğü’ne davet edilerek ifadesine başvurulduğunu söyledi. Zanlının vermiş olduğu açık ifadesinde 25 Mart 2014 tarihinde konu hastanede “kist” ameliyatı olduğunu beyan ettiğini kaydeden Erol, zanlının rızasıyla kan örneği alınıp DNA incelemesi için diğer emarelerle Türkiye’ye gönderildiğini kaydetti.

“DNA sonuçları elimize ulaştı”

Polis çavuşu Erol, Türkiye’den DNA sonuçlarının ellerine ulaştığını ve Adli Tıp Kurulu’ndan gelen raporda, 17-19 haftalık 2 numaralı fetüsün biyolojik annesinin zanlı olduğunun öğrenildiğini söyledi. Zanlının aynı gün mahkeme emriyle tutuklandığını ve bir gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini söyledi.

Tahkikatın devam ettiğini ancak zanlının bu aşamada tanık veya emarelere müdahale etmesinin mümkün olmadığını anlatan Erol, zanlının ilerde davalarında hazır olabileceği uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökan Asafoğulları, meselenin ciddiyetine dikkat çekerek, zanlının davaları görüşülünceye kadar yurt dışına çıkışının yasaklanması, kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücut yapmasına emir verdi.

Asafoğulları ayrıca, zanlı için KKTC vatandaşı muteber bir kişinin 100 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması karşılığında, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına emir verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kürtaj Davası: Çok üzgündü

Yorumlar kapalı.