Konferans 18 Ocak’ta devam edecekfeaturedİsmail VOLKAN / Cenevre

Yunanistan Dışişleri Başkanı Nikos Kocias’ın, tek taraflı olarak, 23 Ocak’ta Cenevre’de garantörler seviyesinde ikinci bir zirve yapılacağı yönünde açıklamada bulunması nedeniyle konferansa saat 20.00’de (KKTC saatiyle 22.00’de) ara verilmişti.

Değerlendirmeler yaptık

Kıbrıs müzakerelerinde kritik bir aşamaya geldik. Adadaki iki tarafın ve garantörlerin katılımıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’na biz de katıldık.

AB de gözlemci olarak katıldı. Akıncı ve KKTC hükümet yetkilileriyle bir araya gelerek değerlendirmeler yaptık.

Bugün BMGS ile gerçekleştirilen oturuma katıldık ve TC’nin Kıbrıs’ta bir çözüm için düşüncelerini paylaştık. Çalışma yemeğinde de konuları ayrıntılarıyla ele aldık. Fikir jimnastiği şeklinde görüşler ortaya kondu.

Kararlılığımızı vurguladık

İkili görüşmelerimiz oldu. Türkiye’nin Kıbrıs sorunu çözmedeki kararlılığını açıkça vurguladık. Güvenliğin teminat altına alınması gerektiğini bir kez daha vurguladık. Kıbrıs’taki çözümün doğu akdenizde yeni imkanlar yaratacak. Konferansta alınan kararlar çerçevesinde uzmanlar dile getirilen görüşlerin nasıl yakınlaştırılacağına dair teknik çalışma yapılacak. Bundan sonraki toplantılar teknik ekipler gerçekleştirilecek. Farklı konularda farklı tutumlar var. Bu da doğaldır. Güvenlik ve garantiler konusunda tutumumuzu ortaya koyduk. Bizim tutumumuz ile KKTC’nin tutumu örtüşüyor.

Değerlendirmeler sonrası Dışişleri Bakanları yeniden bir araya gelecek

Türkiye’nin garantörlüğü, güvencesi, Kıbrıs Türk halkı için hayati derece önemlidir. Her iki tarafın da düşüncelerini dikkate almak lazım. Neticede referanduma gidilecek. Bizim için Kıbrıs Türk halkının beklentileri esas kriterdir. Bu çerçevede, 18 Ocak’ta yardımcılarımız yeniden bir araya gelecek. Her ülke kendi başkentlerinde somut öneriler ayarlayacaklar.

Değerlendirmeler sonrasında tekrar Dışişleri Bakanları olarak bir araya geleceğiz, sonuç çıkarsa da Başbakanları davet edeceğiz.

Toplantı esas itibariyle herkesin pozisyonunu öğrenmek bakımından faydalı oldu. Adada ve Mont Pelerin’de iki taraf, 4-5 fasıl konusunda ciddi müzakereler yaptılar. Belli konularda da mutabakatlar oldu. Yakınlaşma sağlanmamış hususlar da var. Bu süreçte açık kalan hususları görüşmeye devam edecek.

Samimi olunursa sonuç alınır

Herkes çözüm konusunda samimi olur, KKTC ve TC’nin tavrını sergilerse sonuç alınır. Bu süreç artık ucu açık bir süreç olmamalı. Esasen Mont Pelerin’in 2’nci toplantısında Rum tarafı masadan kalktı ve bugün başlatılan 5’li konferans için de tarih belirlenemedi.

Bugün başlatılan konferans kapanmıyor

Tekrar başlaması için Kıbrıs Türk tarafı kendi aralarındaki konsensusla bir daha adada kendi aralarında müzakerenin başlaması için takvim belirlenmesi lazım… Başlatılan bugünkü konferans kapanmıyor. Belli bir takvim sonrasında kapanabilir.

Bu konferansın süreci de ilelebet gitmez. O nedenle 18 Ocak’ta başlayıp en kısa sürede Bakanların bir araya gelmesi lazım… Yunanistan hazır olmadığını söyleyerek zaman istedi. O yüzden konferansı 18 Ocak’a kadar erteledik. Konferans 18 Ocak’ta yine Cenevre’de devam edecek…

Ahmet Muhtar Gül Türk heyetine Başkanlık yapacak

Biz art niyet aramak istemiyoruz. Türkiye olarak biz, Kıbrıs’taki sürece başından beri destek verdik. Yunanistan son zamanlarda görünür hale geldi. 5-6 günlük süre istedi. Bizim Kıbrıs Türkü ile tavrımız örtüşüyor.

Ahmet Muhtar Gül Türkiye heyetine başkanlık yapacak. Diğer heyetler de kendi isimlerini bildirmişlerdir.

AB bugüne kadar hangi sorunu çözebilmiş?

Bugüne kadar AB hangi sorunu çözebilmiş? Bugüne kadar BM çatısı altında oluşturulan misyonlar var. Hangileri belirlenmiş?

Yarın bu anlaşmayı biri bozdu. Bunu AB engelleyebilecek mi? Biz işimizi sağlama almamız lazım. En kötü ihtimale karşı tedbirlerimizi almalıyız ki yarın bir sorun çıkmasın.

43 yıldır bir tek Kıbrıs’ta sorun yok, o da Türkiye’nin garantörlüğü sayesinde olmuştur. O nedenle AB kendi sorunlarıyla baş edemiyor. Kıbrıs’ta güvenliği sağlayacağını söylemesi hayalden öte değil…

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Konferans 18 Ocak’ta devam edecek

Yorumlar kapalı.