KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü Türkiye’de de kutlandıfeaturedKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü Türkiye’de de kutlandı.

Antalya

Antalya’da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, KKTC Antalya Başkonsolosluğu, siyasi partiler ve kurum temsilcileri ile Kıbrıs gazileri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu, yaptığı konuşmada, bir Türk olarak ana vatan Türkiye’nin 100. kuruluş yıl dönümünü canıgönülden tebrik ettiğini ve bugünleri Türk milletine bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarına şükranlarını sunduğunu söyledi.

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nın Kıbrıs Türk halkının istiklali, egemenliği ve özgürlüğünün dünyaya ilan edildiği gün olduğunu belirten Topçu, “Bugünlere gelebilmemizi sağlayan, canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz şehit mücahitler ve Mehmetçiğimiz fedakarlıkları ve cesaretleriyle milletimizin kalbinde yerlerini almışlardır.” dedi.

Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ada’da adil ve kalıcı bir çözümün olması için bugüne kadar her türlü samimi çabayı gösterdiğinin altını çizen Topçu, buna karşılık Rum kesiminin Kıbrıs Türk’ünü azınlık olarak görme, eşitlik temelinde çözümü reddetme gafletinden bir türlü uyanamadığını vurguladı.

Topçu, ana vatan ve yavru vatanın arasına kimsenin giremeyeceğini, iki ülke arasındaki ana-yavru ilişkisinin hamurunun şehitlerin kanları, gazilerin fedakarlıkları, büyük Türk milletinin gayretiyle yoğrulduğunu dile getirerek Topçu, şunları kaydetti:

“Birlik ve beraberlik en büyük gücümüzdür. Kıbrıs Adası’nda istikrarın sağlanması temelinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi olarak tanınması, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda daha da güçlenmesi, Kıbrıs Türk halkının refah seviyesinin yükseltilmesi yatmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için her iki ülke tam bir seferberlikle çalışmaktadır. Ana vatan tarafından Kıbrıs Türk’ünün hayatına dokunan projeler birer birer gerçekleşmektedir, misliyle de gerçekleşmeye devam edecektir.”

Trabzon

Trabzon’da tören düzenlendi.

KKTC Trabzon Konsolosluğunca 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı’nda organize edilen törende, KKTC’nin Trabzon Konsolosu Erek Çağatay, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Seyyah Sağıroğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çağatay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk milletine, KKTC’nin kuruluşundan beri verdiği destekten dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti güçlendikçe, KKTC’nin de daha güçlü olacağını belirten Çağatay, “Dünyada süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti de uluslararası camiada hak ettiği yeri elbet alacaktır.” dedi.

Çağatay, Kıbrıs meselesinde Türkiye’nin desteğiyle seslerini daha gür duyurmaya başladıklarına işaret ederek, “KKTC, Kıbrıs’ta mevcut olan iki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün güvence altına alınacağı bir zemin temelinde adil ve sürdürülebilir bir anlaşmaya ulaşılabileceği tezini Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteğiyle Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirmiş ve tüm dünyaya ilan etmiştir.” diye konuştu.

Konsolos Erek Çağatay, özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve dava arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle andıklarını sözlerine ekledi.

Kıbrıs gazilerinin de katıldığı tören, günün anısına fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

İzmir

İzmir’de tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Kıbrıs Türk halkının yıllarca ikinci sınıf vatandaş olarak yaşadığını ancak Türklüğünü koruduğunu, Atatürk ilke ve inkılaplarından asla vazgeçmediğini ifade etti.

Kıbrıs Türkünün şanlı direnişi ve garantörlük hakkını kullanan Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türklerinin özgürlüğe kavuştuğunu belirten İnanıroğlu, şunları kaydetti:

“20 Temmuz 1974’te bizleri yok olmaktan kurtaran ana vatanımızın garantörlüğü ve her aşamadaki desteği Kıbrıs Türkleri için asla vazgeçilmezdir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin varlığı, adaletli barışın ve huzurun en önemli teminatıdır. Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olan maddi ve manevi desteğini esirgemeyen ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’yle birlik ve beraberlik içerisinde cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız.

Tören, okunan şiirler ve halk oyunu gösterileriyle sona erdi.

Ankara

KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, beraberindeki heyetle, Anıtkabir’i ziyaret etti.

Bir 3 kişi, Rushmore Dağı Anıtı, Brandenburg Kapısı, Partenon ve Tomb of the Unknown Soldier görseli olabilir

Mozoleye çelenk sunuldu, Misak-ı Milli Kulesindeki Anıtkabir özel defteri imzalandı.

Bir 7 kişi ve Tomb of the Unknown Soldier görseli olabilir

Mersin

Mersin’de de tören düzenlendi.

KKTC Mersin Başkonsolosluğunca Cumhuriyet Alanı’nda Kıbrıs gazilerinin de katılımıyla düzenlenen törende KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Mendeli, törende, bugünün Kıbrıs Türk halkının en büyük bayramı olduğunu söyledi.

KKTC’nin insanlık dışı ambargolar ve baskılara rağmen hukukun üstünlüğü yapısıyla bağımsız ve egemen devlet olarak yaşamaya devam edeceğini dile getiren Mendeli, ülkelerinin kuruluş yıl dönümü ilelebet kutlayacaklarını kaydetti.

Mendeli, ülkelerinin anavatan Türkiye’nin desteğiyle her geçen gün kalkınarak güçleneceğini aktararak, şöyle devam etti:

“Türkiye Yüzyılı aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk dünyasının da yüzyılı olacaktır. Cumhuriyetimizin 40. yıl dönümünü kutlarken tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, 1974 öncesinin karanlık günlerine dönmeyeceğiz. Rumların azınlığı olmayacağız. Devletimizden, egemenliğimizden, anavatanımız Türkiye’den ve Türk askerinden vazgeçmeyeceğiz. Ay yıldızlı bayraklarımızın ülkemiz toprakları üzerinde sonsuza denk dalgalanabilmesi için haklı davamızı sonuna denk savunmaya devam edeceğiz.”

Öğrencilerin, günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okuduğu törende, halk oyunları ekipleri gösteriler sundu.

İl Jandarma Komutanlığının komando birliği de zeybek oynadı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü Türkiye’de de kutlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir