KKTC ilelebet yaşayacakfeatured15 Kasım 1983’te ilan edilen KKTC, bu yıl 40’ıncı yaşını kutluyor. Lefkoşa’da düzenlenen kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılan vatandaşlar KIBRIS’a konuştu.

Cemre CEMALİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 40’ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında dün Lefkoşa’da düzenlenen resmigeçit törenine halk yoğun ilgi gösterdi.

Büyük, küçük, genci yaşlısı ellerinde KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarıyla alanı doldurdu.

Cumhuriyetin ilanını büyük bir coşkuyla kutlayan halk, “Bugünlere zor günlerden gelindiğini ve çok büyük bedeller ödendiğini” ifade etti.

Kutlama coşkusunu yürekten yaşayan vatandaşlar, 15 Kasım’ın çok büyük bir gurur olduğunu, bağımsızlığı ve hürriyeti hissettirdiğini söyleyerek, devlet sahibi olana kadar çok bedeller ödendiğini anlattı. Vatandaşlar “KKTC ilelebet yaşasın” temennisinde bulundu

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar,  KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümünün bağımsızlık ve özgürlük anlamına geldiğini ifade ederek, bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu günlerin kıymetinin çok iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, “Türkiye ile birlikte mücahitler ve Mehmetçikler el ele vererek bu zaferi elde ettik” vurgusu yaptı.

Vatandaş ne dedi?

 

 

 

İsmet Avukat

“Cumhuriyetin 40. yılı kutlu olsun. Bugünlere zor günlerden gelindi. Allah milletimize zeval vermesin o günleri bir daha göstermesin. Zor günler yaşadık çok sayıda şehit verdik. Herkes tarihini bilmeli çünkü tarihini bilmeyen toplumlar her zaman kaybetmeye mahkûmdur.  Gerçekleri saptırmadan, çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmak için tarihimize biraz özen gösterelim.

Burada olmaktan şeref ve mutluluk duyuyorum. Cumhuriyetin 40. yılında burada olmak ve böyle bir organizasyonun düzenlenmesi, büyüklerimizi burada halkın arasında görmek güzel bir duygu.”

 

 

 

 

Selma Karakaya

“Bugün bana bağımsızlığımızı hürriyetimi hissettiriyor. Bütün gazilerimizi, şehitlerimizi, Rauf Denktaş’ı da saygıyla anıyoruz. Bize armağan ettikleri bütün güzellikler için teşekkür ediyoruz. Her yıl mutlaka gelirim bu yıl KKTC’nin ilanının 40. Yılı olduğu gibi aynı zamanda cumhuriyetimizin de 100. yılını kutladık.

Bu çok büyük bir gurur. Gençlerimiz bugünlerin, bağımsızlığımızın kıymetini bilsinler. İlelebet bayrağımızın gölgesinde yaşamak kadar, bağımsız olmak kadar güzel bir duygu yoktur.”

 

 

 

 

 

 

Bülent Gardiyanoğlu

   Burada olmak çok güzel bir duygu eşim ve kızım ile birlikte geldik. Görüldüğü gibi dünyada birçok yerde savaş var ve biz bu savaşları anavatan Türkiye ile birlikte mücahitler ve Mehmetçikler el ele vererek bu zaferi elde ettik. Cumhuriyet kuruldu şu anda da 40. yılını kutluyoruz. Bunun devam etmesi bizim için önemli ülkemizde ezanların okunması ve bayrakların dalgalanması her zaman çok önemli. Biz nasılsak gençlerin de bu heyecan ve duyguyla bunu sahiplenmesini isteriz.

 

 

 

 

 

Metin Coşarer

“Ben milliyetçi bir insanım her zaman bu kutlamalara gelirim. KKTC’nin 40. yıldönümünü candan yürekten kutluyoruz. Nice 15 Kasımlara ve güçlü kuvvetli KKTC ilelebet yaşasın. Bugünlere kadar çok bedeller ödendi. Bulgaristan’da, Bosna’da yapılan zulümlerin aynısını Kıbrıs Türk halkı da yaşadı. 1955-1963-1975 yıllarına kadar çok uzun bir süre ezilip elendi.  Anavatan Türkiye’nin de desteği ile yok olmaktan kurtulmuş bir toplum. Anavatanımız sayesine 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı oldu. O günden bugüne devlet kuruldu, önümüz açık insanlar refah içinde yaşıyor.”

 

 

 

 

 

Battal Şahin

“KKTC’nin 40 yıl önceki ilanında da ben o meydandaydım. Rahmetli Rauf Denktaş’ın konuşması, Dr. Küçük ve Osman Örek’in meydanda selamladığı halkın önündeydim. Güzel hissediyorum ama gerek siyasi gerekse de ekonomik olarak istediğimiz seviyeye gelmedik. KKTC şu an tamamen yolsuzluklar, mafyalar,  kara paraların yeri oldu. Bir yanda üniversiteler dolu bir yandan yer altı teşkilatları dolu. 40 yıl önceki beklentilerimiz her şeyin daha iyi olması yönündeydi. Ne kadar güzel geçse de bu 40 yılda her şey daha iyi olabilirdi. İnsanların siyasetçilere güveni kalmadı, laiklikten uzaklaşmaya başlıyoruz. Bundan sonra insan hakları ve demokrasinin kendi kendini yöneten ve üreten bir toplum olunmalı. Yabancı sorunu var, her yer Afrikalı doldu. Toplumun ahlak ve değerleri bozuluyor insanlar evlerini terk etmeye başladı. Mücadele ederek toplumu bu günlere getiren insanlar geri plana itildi. Bütün bu endişelerimize rağmen bugün buradayız terk edecek halimiz yok.”

 

 

Alihan Özbey

   “Ben KKTC’nin 40. yılını kutlamak için Kütahya’dan geldim. Nice 40 yıllara, bu çok gurur verici bir duygu. 2017 yılında burada askerliğimi yaptım o yılki askeri geçit töreninde ben de buradaydım. Sivil olarak geldiğim ilk ziyaretim oluyor ve özellikle bu ziyareti bugüne denk getirdim. Bir Kıbrıs sevdalısı olarak her yıl muhakkak gelmeye çalışırım. Kıbrıs kolay alınmadı bütün şehitlerimize rahmet, gazilerimize de uzun ömürler diyorum. Kıbrıs halkı çok zor günler atlattı, bu günlere çok zor geldik. Gençlerimizin geçmişini araştırmasını isterim.

 

 

 

 

 

 

Günal Tay

   “15 Kasım KKTC’nin ilanı. En büyük bayramımız, özgürlüğümüz her şeyimiz. Mutluyuz torunumu da aldım ve kutlamalara geldim. Bu günlere kadar çok bedeller ödendi bu günlerin kıymetini iyi bilmemiz gerekiyor. Torunum büyüdüğü zaman geçmişte yaşanılanları ona da anlatacağız”

 

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
KKTC ilelebet yaşayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 19 Kasım 2023, 16:04

    Röportaj almaya değer bulunduğum için Kıbrıs gazetesine teşekkür ediyorum. (Kütahya’lı Alihan ÖZBEY)

    Cevapla