Kimse ilgilenmiyorfeaturedEmine DAVUT YİTMEN

Commonwealth Bank Australia Genel Müdürü Hüseyin Mustafa, Avustralya’dan iş adamlarının Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmak istediklerini ancak hiç kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini söyledi. Bilgiye ulaşmada da sıkıntı yaşadıklarını anlatan Mustafa, Kuzey Kıbrıs’ta üretimle ilgili yatırım yönünde herhangi bir girişime rastlamadığını belirtti.

Avustralya Türk İş Konseyi Başkanı da olan Mustafa, ilgili yerlere Kuzey Kıbrıs’a hangi yönde yatırım yapılabileceği yönünde soru sorduklarında, sürekli olarak “inşaat” yanıtının verildiğini tebessüm ederek anlattı.

Mustafa, İş Kadınları Derneği’nin davetlisi olarak bir seminer verdi.

İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, derneğin yeni dönemdeki ilk toplantısını düzenlediklerini söyledi. Ekingen, dernekle ilgili kısa bilgi de verdi. Toplantının ardından, Mustafa’ya, Lefkara işi tepsi takdim edilirken, Mustafa da Ekingen’e Avustralya’ya özgü Bumerang hediye etti.

“Ürün ihraç etme niyeti yok”

Mustafa, Kuzey Kıbrıs’ta üretim yapılmadığına işaret ederek, “Tayvan’ı da kimse tanımadı ama Tayvan, her şeyi üretiyor” dedi. Mustafa, Avustralya’dan iş insanlarının ticaret yapmak için girişimlerde bulunduğunu, bazı makamlarla görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını ifade ederek, “Sanıyorum bu ülkede, bir şeyler üretip ihraç etmek için niyet yoktur” diye konuştu.

Ülkenin parlak ekonomik günler yaşaması için 5 yıl sonra dünyada ekonomin ne olacağı yönünde öngörüde bulunarak hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Mustafa, “İnsanların ihtiyacı nasıl değişecek, burada neler yapabiliriz? Nelerin üretilebileceği ve ülkeye daha fazla nasıl döviz getirilebileceği yönünde çalışmalar yapılmalı. Bu da daha fazla yatırım gerektiriyor. Bir işadamının burada yatırım yapması için hükümetten de destek olunmalıdır” dedi.

“Kıbrıs’a her geldiğimde sanki kültümüzden biraz daha kaybediyoruz gibi geliyor”

Mustafa, Kıbrıs’a her yıl tatil için geldiğini ve Avustralya’da Kıbrıs kültürünü canlı tutmaya çalıştıklarını anlatarak,“Buraya geldiğim zaman kültürümü yaşamak istiyorum ancak her geldiğimde sanki kültürümüzü kaybediyoruz gibi geliyor ve bu beni çok üzüyor” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk kültürünün korunması yönünde hükümetin birtakım kararlar alması gerekliliğinin önemine değinen Mustafa, Kıbrıs kültürü ile ilgili üretim yapanlara farklı avantajlar sağlanabileceğini kaydetti. Mustafa, turistin ülkeye geldiğinde tarihi binaları, kültürü görmek istediğini bildirdi.

“Müşteri memnuniyeti çok önemli

Mustafa, hangi sektörde olursa olsun müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğunu söyledi. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra satılan ürünlerde fiyat ve kalitenin de en başta gelen unsurlar olduğunu dile getrdi.

Avustralya’daki ekonomik durum, yaşam ve çalışma koşulları ile ilgili genel bilgi veren Mustafa, şöyle devam etti:

“İş şartları Avustralya’da diğer ülkelerden çok daha iyi. Ülkede enflasyon yüzde 2. Ev faizleri yüzde 4. Büyüme sadece yüzde 3. Avustralya’nın işbirliği yaptığı en büyük ortağı Çin. Çin’de ekonomi büyüdüğü zaman Avustralya ekonomisi de büyüyor çünkü Çin’in kullandığı bütün maden Avustralya’dan temin ediliyor. 30 yıl önce işbirliğimiz Çin’le çok azdı. Şimdi ise öyle değil. Bir adım atmadan önce Çin ekonomisinin durumuna bakıyoruz. Büyüme görüyorsak yatırım yapıyoruz. Çin’in yavaşladığını görüyorsak biz de yavaşlamaya çalıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kimse ilgilenmiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir