Kıbrıs Türkü’nün spor / siyaset ilişkisi irdelendi featured


KIBRIS Gazetesi spor yazarları Ahmet Özyaşar ‘Zoraki Evlilik’ isimli kitabıyla dünden bugüne Kıbrıs Türk Toplumunda Spor-Siyaset ilişkisini ele aldı

KIBRIS Gazetesi Spor yazarı ve eğitimci Ahmet Özyaşar, Osmanlı’dan günümüze Kıbrıs’ta spor konusunu ele alan ‘Zoraki Evlilik’ isimli bir kitap kaleme aldı.

Ahmet Özyaşar kitabını KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aytuğ Türkkan’a takdim etti.

Dehan Matbaa ve Yayıncılık tarafından yayınlanan kitapta yazar, dünden bugüne Kıbrıs Türk Toplumunda Spor-Siyaset ilişkisini ele aldı.

Osmanlı’dan günümüze Kıbrıs’ta spor ve buna bağlı spor siyaset ilişkisine yer verilen kitapta derlemeler, röportajlar ve anıların yanı sıra resmi belgeler de yer alıyor.

Özellikle spor kulüplerinin faaliyetleri noktasında bir kaynak kitap özelliği taşıyan ‘Zoraki Evlilik’ kitabını baskı öncesinde okuyan Araştırmacı Yazar İsmail Bozkurt şu tespitte bulundu:

İsmail Bozkurt: Kaynak eser niteliğinde bir kitap 

“Sporun daha doğrusu futbolun Kıbrıs Türklerinin varoluş savaşımında ve yaşamındaki önemi yadsınamaz. Günümüzde de spor ve siyaset, Kıbrıs Türkleri bağlamında “sporun politikası mı, politikanın sporu mu’ sorusunu sorduracak kadar önemlidir. Ahmet Özyaşar, Dünden Bugüne Kıbrıs Türk Toplumunda Spor-Siyaset İlişkisi adlı kitabında bu soruya yanıt arar ve olgularla yaşananları ortaya koymaya çalışır. Sonuçta sporun genel anlamdaki tarihi sürecini de yansıtarak Kıbrıs Türklerinde belki de başka hiçbir toplumda görülmeyen yoğunluktaki “spor varoluş” ve “spor siyaset” ilişkisinin/özdeşleşmesinin tarihsel resmini çeker. Kitabın çok iyi kaynak eser niteliği ve konu ile ilgilenenlere katkı yapabilme kapasitesi /kapsamı /içeriği belirgindir. Bu kitaptan değişik yüksek lisans ve doktora çalışmaları çıkabilir diye düşünüyorum. Böylece spor tarihimizin ve bu bağlamda “spor-varoluş ve “spor-siyaset” ilişkisi /özdeşleşmesi akademik gündem konusu şile üniversite programı olabilir. “

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kıbrıs Türkü’nün spor / siyaset ilişkisi irdelendi 

Yorumlar kapalı.