Kelepçeye tepki var!featured


Sahte reçete olayında tutuklanan doktor ve eczacıların kelepçelenerek mahkemeye çıkarılmasından toplum rahatsızlık duyuyor. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, doktor ve eczacılara kelepçe takılmasının “itibar zedeleyici” ve “onur kırıcı” olduğunu söyledi.

 

Mahkeme kararı çıkmadığı sürece kimse suçlu değildir… Ülkede büyük infial yaratan reçete olayında tutuklu zanlı sayısı 45’e ulaşırken, meclis eski başkanı ve eski başbakanın da yer aldığı tutuklulara kelepçe takılarak mahkemeye çıkarılması, toplumun büyük bir bölümü tarafından yanlış bulundu. Vatandaşlar, kelepçelenme olayının ülkemiz doktor ve eczacılarının itibarını zedeleyip onurunu kırdığını belirterek, “mahkeme kararı çıkmadığı sürece kimse suçlu sayılmaz” ifadelerini kullandı.

 

 

Emine Gül ÖZER

 

Ülkede büyük infial yaratan sahte reçete olayında tutuklu sayısı her geçen gün artıyor. Özelde çalışan bazı hekim ve eczacıların sahte reçetelerle devletin Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan milyonlarca TL hortumlamasıyla ilgili tutuklanan zanlı sayısı 45’e ulaştı.

İçlerinde toplumun iyi tanıdığı, sevilen, siyasi geçmişi de olan kişilerin de yer aldığı sahte reçete olayında tutuklanan zanlıların kelepçelenerek mahkemeye çıkartılması, toplumun büyük bir kesiminde tepki topladı.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlardan bir bölümü, kelepçeleme olayının normal olmadığını ve bu durumun doktor ve eczacıların itibarını zedelediğini söyledi.

Dr. Sibel Siber gibi meclis başkanlığı ve başbakanlık da yapmış, dürüstlüğüyle bilinen birinin zaten kaçmaya yeltenmeyeceğini belirten vatandaşlar, bunun “şov”dan ibaret ve kesinlikle yanlış bir tutum olduğunu kaydetti.

Bir diğer görüşü savunan vatandaşlar ise adaletin herkese eşit işlemesi gerektiğini ifade ederek, ortada bir suç var ve kişi tespit edilmişse, kelepçelenerek götürülmesinin doğal olduğunu anlattı.

 

Vatandaş ne dedi?

 

Özgün Özertaş:

“Kelepçe işine karşıyım. Mahkeme kararı kesmediği müddetçe hiç kimse suçlu sayılmaz. Bunlar bir anda taktılar kelepçeyi. Adam Rum kesiminden et getiriyor, ona da kelepçe takıyorlar. O adam kaçakçı mı? Getirdi buraya 2-3 kuruş para kazansın diye. Bu memlekette adalet olduğunu düşünmüyorum.”

 

Hasan Avezer:  

“Kelepçe takılması kişiye ve suça göre değişmeli. İnsan var cinayet işler, hırsızlık yapar, bunun örneğini biz 1-1,5 yıl önce yaşadık. Bir katile kelepçe takmadıkları için Gaziköy’de polisi bıçakladı. Ona kelepçe takılmalıydı ama bu reçete olayında tutuklanan doktor ve eczacılara kelepçe vuruldu. İçlerinde bilindik birçok isim de var. Bu insanların ne olduğu belli, kaçacak halleri yok. Bizim bu insanları bu topluma yem etmememiz gerekirdi.”

 

Hicran Atgüden:

“Sahte reçete soruşturması kapsamında tutuklanan doktor ve eczacılarımıza kesinlikle kelepçe takılmamalıydı. Ellerinde kelepçe olması bana yanlış geliyor. İçlerinde birçok tanıdık ve bilindik doktor var, çok iyi doktorlarımız var. Mesela Sibel Hanım, diğerleri isim kapalı yazılırken, Sibel Hanım açık açık gösterildi. Çok yanlış buluyorum.”

Hasan Karakaş:

“İlaç konusunda yolsuzluklar olmuş, haksız kazançlar elde edilmiş vs vs…  Suç suçtur. Bu, bugün bu konuda olur, yarın başka bir konuda olur. Adalet herkese aynı olmalı. Birine kelepçe vurulacaksa, herkese vurulmalı. İnsan hakları deyince bas bas bağırıyoruz. Kanun karşısında herkes eşittir. Kanun neyi emrediyorsa odur.”

 

Murat Yayman:

“Doktor ve eczacılar bizim memleketimizin insanlarıdır. Bu insanlara kelepçe takılmasını yanlış görüyorum. Ortada bir cinayet olur, bir ırza tecavüz olur, onlara kelepçe vursunlar. Eski Başbakan Sibel Hanım’a bile kelepçe vurdular. Çok yanlış bir davranış olduğunu düşünüyorum bunun. Kadın bu yüzden hastalandı, hastaneye yatırıldı. Çok sevdiğim doktorum var, kulak burun boğazcı Halil Bey, ona da kelepçe vurdular. Sanki de idam cezasına çarptırıldılar, hepsi teminatla serbest kaldı. Kelepçe işi tamamen gösteriş.”

 

Ali Hayrullah Karakayış:

“Demokrasi varsa, adalet herkese aynı olmalı. Birine takılıyorsa kelepçe, hepsine takılmalı. Yok bakan, yok bilmem ne, hata yapmışsa, suç işlemişse bitmiştir. Suçunu çekmeli insanlar.  Bunu çete olarak varsayıyorum, bunları tutup teminatla serbest bırakmaları da yanlış. Bunlar cezasını almalı ki bir daha bu olay tekrarlanmasın. Ben emekli vatandaş olarak zor geçiniyorum, her eczaneye gittiğimde ilaç bulamıyorum. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuyu artık kontrol altına alması lazım.”

 

Soner Maniler:

“Kelepçelenme olayı bana mantıksız geliyor, sonuçta mahkemede karar çıkmadan kimse suçlu değildir. Bunun için 50 bin TL’ye kefaletle serbest bırakıldı hepsi. Demek ki çok büyük bir suç değildi işlenen ki serbest bırakıldılar. Veya büyük olsa da içinde suçsuz olanlar da vardı. Ama hepsi birlikte kelepçelenerek aynı kefeye konarak gitti. Bu durumu, bu uygulamayı uygun görmüyorum.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kelepçeye tepki var!

Yorumlar kapalı.