Kekik kaynatıldığında evi dezenfekte ediyorfeaturedMardin’in Artuklu ilçesinde yaklaşık 32 yıldır şifalı bitkilerle uğraşan Remzi Yağmurcu, kekiğin kaynatılarak veya tütsüsünün yapılarak evin dezenfekte edilebileceğini söyledi.

Artuklu ilçesinde yaşayan emekli imam Remzi Yağmurcu, yaklaşık 32 yıldır şifalı bitkilerle ilgili çalışma yürütüyor. Remzi Yağmurcu, bin 400 yıl önce hadislerde ve Tıbb-i Nebevi’de evin kekik kaynatılarak ve kekik tütsüsü yapılarak dezenfekte edilebileceğinin bildirildiğini kaydetti.

Kekiğin keskin kokusu ve tadı nedeniyle mikrop ve virüsleri dezenfekte ettiğini aktaran Yağmurcu, “Hz. Muhammed (sav) bin 400 sene önce Tıbb-i Nebevi’de şifalı bitkilerle ilgili olarak kendisinin bizlere haber verdiği hadislerde, ‘Evlerinizi zater ve mır ile dezenfekte ediniz’ diyor.

Zater, yöresel olarak esas Türkçe ismi kekiktir. Kekiğin keskin tat ve kokusu çok etkilidir. Kendisine has bir özelliği var. O has özelliği de çok keskin bir kokusudur. Ayrıca kaynamış suyun içinde bırakılıp normal su kaynadığı zaman çıkan buharla o dezenfekte olmuş oluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kekik kaynatıldığında evi dezenfekte ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir