Kıbrıslı Türk’ten dünyada çok önemli başarıfeaturedBakanlıktan verilen bilgiye göre, Berova, 5’inci Türkiye Mental Aritmetik Şampiyonası’nda KKTC’yi temsil eden ve ülkeye dereceyle dönen Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi öğrenci ve eğitmenlerini kabul etti.

KKTC Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi sorumlusu ve eğitmeni Belgün Belevi, kabulde yaptığı konuşmada Merkezi temsil eden öğrencilerin Şampiyona’da önemli dereceler kazandıklarını söyledi.

Bilen, ABD’de yer alacak olan Mega Aritmetik Olimpiyatları’na davet aldı

Şampiyonada, 9 yaş grubunda Dila Bilen’in birinci, Cansın Akın’ın sekizinci, Ayça Bahşiş’in onuncu; 8 yaş grubunda Hasan Tezel’in on ikinci; 7 yaş grubunda da Sarp Tüzel’in on ikinci geldiğini belirten 
Belevi, 9 yaş grubunda birinci gelen Dila Bilen’in ayrıca Genel Klasmanda Türkiye üçüncüsü olduğunu, Bilen’in Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayında yapılacak Mega Aritmetik Olimpiyatları’nda yarışması için KKTC’yi temsilen davet aldığını da belirtti.

Berova:  Ambargolar insanlık dışı

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, yetenekli çocukların her daim desteklenmesi ve önlerinin açık olmasının önemini vurguladı.

Berova, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, dolayısı ile halkına ve geleceğin çocuklarına uygulanan haksız ambargoların, Dila Bilen ve diğer yetenekli öğrencilerin gösterdikleri başarı ve aldıkları davetlerle ne kadar yersiz, anlamsız ve insanlık dışı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

Berova, çocukların sağlıklı, bilgili ve başarılı yetişip ülkelerine faydalı birer birey olması için çalıştıklarını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kıbrıslı Türk’ten dünyada çok önemli başarı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir