Kazalardan ders alınmıyorfeatured


Ali CANSU

Ülkemizde son yıllarda iş kazalarından dolayı işçi ölümleri artış gösterirken bu ölümlerden ders alınmadığı görülüyor. Başkent Lefkoşa’da devam eden bir inşaatta çalışan iki işçinin hiçbir güvenlik önlemi almadan çalışması objektiflere takıldı.

Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı bölgesindeki Hz. Ebu Bekir Camii arkasında yeni yapılmakta olan bir inşaatın dördüncü katında işçiler korumasız bir şekilde başlarında kep olmadan ve bağlı olmadan iş yapmaya devam ediyor. Yetkililer bu konuda sürekli denetim yaptıklarını açıklarken başkentin adeta göbeğinde çekilen bu görüntüler denetimin ne kadar sıkı olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt dışında bu tür olayların vuku bulması durumda işletmelere caydırıcı cezalar verilirken, ülkemizdeki cezaların yeterli caydırıcılığa sahip olmadığı görülüyor.

14 Temmuz 2008 tarihinde meclisten oybirliği ile geçen 35/2008 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası (İSG), KKTC sınırları içerisinde bulunan kamu ve özel sektöre ait her türlü iş, işyeri ve işvereni kapsıyor ama bu kurallara kimse uymuyor.

Vatandaşlar, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli yasa bulunduğunu ancak bu yasanın uygulanmadığı gibi gerekli denetimlerin de sıkça yapılmadığını ifade ederek, devletin daha etkin bir denetim yapmasını istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kazalardan ders alınmıyor

Yorumlar kapalı.