Katmerli lüksfeaturedEmine DAVUT YİTMEN

Hükümetin 17 resmi makam aracı için devlet kasasından 2 milyon TL’yi gözden çıkarması, “katmerli lüks” olarak yorumlandı.

Sosyal medya üzerinden duruma tepki gösteren vatandaşlar, 2 milyon TL makam araçlarına harcanacağına, vatandaşa hizmet olarak yansıması gerektiğini vurguladı.

KIBRIS’a konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ekonomist Göksel Saydam, ülkede bütçe açığı ve ekonominin daraldığından bahsedildiği bir dönemde böylesine bir harcamaya gidilmesine gerek olmadığını ifade etti.

Devletin kasasından 2 milyon TL çıkacak

Hükümetin alacağı Mercedes marka 17 makam aracı için devletin kasasından 2 milyon Türk Lirası çıkacak. Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş konuyla ilgili olarak 2 milyon TL’nin dört taksitte firmaya ödeneceğini belirterek, “Bu araçları biz kendimize almıyoruz. Araçların birçoğunda problemler yaşanıyor” açıklamasında bulunmuştu.

Denktaş, yapılan anlaşma ile her 30 bin milde araçların yenileceğini ifade ederek, devlet için güzel bir anlaşmaya imza koymak üzere olduklarını belirtmişti.

Makam araçları alımının, Bakanlar Kurulu’nda yakın zamanda onaylanması bekleniyor.

Saydam: 17 aracın ömrü aynı anda mı tükendi?

KIBRIS’ın konuyla ilgili görüşüne başvurduğu ekonomist Göksel Saydam, bakanlar için 2 milyon TL’lik yeni makam araçları alınmasını, ülkede bütçe açığı ve ekonominin daraldığından bahsedildiği bir dönemde  “katmerli lüks” olarak değerlendirdi. Saydam, eski makam araçlarının ömrünü tükettiği gerekçesiyle yenilerinin alındığını belirterek, “ 17’si de aynı anda mı ömrünü tüketti?”diye sordu.

Hükümetin elinin altında birçok hizmet aracı bulunduğundan söz eden Saydam, “Zaten gümrükte, fatura getirmeyen şahıs veya bazı işletmelerin arabalarına el koymaya alıştılar. Bu araçların üzerine RHA takıp kullanıyorlar. Sokakta yaya kalmadılar. Kendi arabaları da var; kullansınlar. Benzin parasını devletten alsınlar” dedi.

Saydam, bakanların, halka fedakarlık yaptıklarını göstermek isterlerse, kendi araçlarını kullanabileceklerini söyledi.

Göksel Saydam, satın alınacak makam araçlarıyla ilgili ihaleye çıkıldığını görmediğini ifade ederek, “İhale tüzüğünde, acil durumlarda, Bakanlar Kurulu ihaleye çıkmadan da alabilir deniyor. Bu acil durum o kadar istismar edildi ki… Bugünün ekonomisinde ek mesailerini ödeyemeyenler için bu araçlar çok lükstür” diye konuştu.

Saydam, eski arabalar için ödenen kasko sigortanın mevcut değerlerinin üzerinden olduğunu anımsatarak,  yeni araçlarla birlikte 3 milyon TL’lik sigorta yapılacağına dikkat çekti.

“Bir yandan halkın sırtına fon getireceksiniz, öbür taraftan da araba alacaksınız”

2 milyon TL’nin arabalardan önce çeşitli yerlerde kullanılabileceğini anlatan Saydam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastanenin klimaları, jeneratörü onarılabilir. Kadın Sığınma Evi yapılabilir çünkü arazi sorunu yok. Tamir ihtiyacı olan okullar tamir edilebilir. Toprak Ürünleri Kurumu’na (TÜK)  gerçekten kurtarılmak isteniyorsa bu miktar oraya aktarılabilir. Bir yandan halkın sırtına fon getireceksiniz, öbür taraftan da araba alacaksınız…”

Hollanda Başbakanı Rutte işe bisikletle gidiyor

Bisiklet, Hollanda’da günlük yaşamda vazgeçilmez olarak kabul ediliyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ofisine bisikletiyle gidiyor.

Rutte’yi sabah saatlerinde çantasını bisikletinin arkasına bağlamış, takım elbisesiyle pedal çevirirken rastlamak sıradan olay olarak kabul ediliyor.

Zaman zaman ülkeye gelen resmi konuklarla görüşmeye de bisikletle giden Başbakan Rutte, bu nedenle sık sık uluslararası medyada haber oluyor.

Trene binerken katladığı bisikletini Lahey Merkez İstasyonu’na inince açıp parlamentoya doğru ilerleyen milletvekili ya da bakanlar da başkentin değişmeyen görüntüleri arasında bulunuyor.

İngiltere’de bakanların tercihi metrodan yana

İngiltere’de bakanlar, toplu taşıma araçlarını tercih ediyor.

Westminster Tube İstasyonu’nda sabah saatlerinde milletvekilleri ve bakanlara rastlamak mümkün. Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise metro yanında, bisikletiyle işe gitmeyi tercih eden siyasiler arasında yer alıyor.

Johnson’ın, özellikle Londra Belediye Başkanı olduğu dönemde, özel davetlere ve toplantılara bisikletiyle gittiği biliniyor.

İngiltere esi başbakanı David Cameron da metroda işe gelen siyasiler arasında yer alıyordu.

Uruguay eski devlet başkanı 1987 model Volkswagen’ini kullanıyordu

Dünyanın en fakir devlet başkanı olan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, gelirinin yüzde 90’ını hayır kurumlarına bağışlıyordu. 2015 yılına kadar görev başında olan  Mujica, 1987 model Volkswagen Bettle kullanıyordu.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Katmerli lüks

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir