Karakaya: Katiller, olası kasttan yargılansın!featured
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, Adıyaman’da sorumsuzluk binası olarak bilinen ve “otel” olarak anılan İsias’ta şampiyon çocuklarını, öğretmenleri ve velileri yitirdiklerini anımsattı ve ekledi:

“ADALETE GÜVENİYORUZ”… Ruşen Karakaya, “6 Şubat’ta Adıyaman’a yüreklerimizi bıraktık. Kader değil, cinayetle yüzleştik. Sorumlular, güneş yüzü görmesin. İçimizde çok büyük bir ateş var. Canlarımızı, bizden kopartan, tüm sorumluların adalet karşısında tek tek en ağır cezayı almasını istiyoruz. Adalete güveniyoruz. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Davamız ortak, peşlerini bırakmayacağız” dedi.

Sedef BOŞNAK

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat 2023 depreminde, şampiyon çocuklarını, öğretmenleri ve velileri sorumsuzluk binası olarak bilinen ve “otel” olarak anılan Adıyaman’daki İsias’ta yitirdiklerini anımsattı ve “İsias sorumluları, katiller, olası kasttan yargılansın” dedi.

Başkan Ruşen Karakaya, yüreklerini parçalayan sorumluların, adalet karşısında en ağır cezayı alması için başlattıkları mücadelelerine, sorumluların en ağır cezayı alana dek devam edeceklerini duyurdu.

Ruşen Karakaya, “6 Şubat’ta Adıyaman’a yüreklerimizi bıraktık. Kıbrıs’ın, Mağusa’nın hiç yaşamadığı bir acıyı yaşıyoruz. 10 saniye içinde çöken bir bina bize kabus oldu. Şampiyonalarımızı korkunç felaketten kurtaramadık. Kader değil, cinayetle yüzleştik. Sorumlular, sorumsuzluğunu, ihmallerin bedelini hiçbir suçu olmayan masum insanlar, genç rehberler, evlatlarımız, canlarımız ödedi. İçimizde çok büyük bir ateş var. Canlarımızı, bizden kopartan, tüm sorumluların adalet karşısında tek tek en ağır cezayı almasını istiyoruz. Bir daha başka canlara zarar veremeyecekler. Adalete güveniyoruz. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Davamız ortak, peşlerini bırakmayacağız” dedi.

Karakaya, dernek olarak, ilk günden itibaren, tüm toplumla yan yana, omuz omuza, büyük bir birlik ve dayanışma içerisinde hareket ettiklerini kaydetti ve davayı adım adım takip ettiklerini dile getirdi.

Yaşadıkları acının kaynağının “tabiat” değil usulsüzlük, plansızlık, sorumsuzluk, cehalet ve rant olduğuna dikkat çeken Karakaya, açıklanan bilir kişi raporların tamamen lehlerine olduğunu anlattı.

Karakaya, “Gördüğümüz gerçeği, raporda okuduk. Öfkeyle, ağlayarak, isyan ederek okuduk. Raporda tüm gerçekler ortaya serildi. Sadece İsias davasının değil Türkiye’de Adıyaman’da, Kahramanmaraş’ta ve Hatay’da devam eden diğer davaları da takip ediyoruz” dedi.

“Şampiyonalarımızın adı yaşayacak”

Dernek başkanı Ruşen Karakaya, derneğin, “İsias” enkazında hayatları çalınan Gazimağusa Türk Maarif Koleji yıldız kız ve yıldız erkek voleybol takımı kafilesi çocukların, öğretmenlerin ve velilerin anısını yaşatmak adına kurulduğunu anlattı.

Ruşen Karakaya, çocuklarının adını yaşatmak ve adaletin sağlanması için bir araya geldiklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve velilerimizin acısını yaşarken, adalet arayışımızın yanında başka çocukların hayatlarına da dokunmak istedik.

‘Spor salonu yapalım’ fikriyle yola çıktık. Daha sonra Mağusa’daki okulların durumunu dikkate alarak, eğitim kompleksi yapmaya karar verdik. Dernek, Kıbrıs’ın en büyük derneği olmalı. Bazı şeyleri toplum olarak yapacağız. Şampiyonaların toplumsal dayanışma mesajını verdiğine inanıyoruz, biz bu dayanışmayı sürdüreceğiz.

Toplumsal mücadelemiz, olası büyük acıların önüne geçecek. Bu inançla, eğitimi odağına alan, geleceğe ışık olma misyonumuzu nesilden nesle aktaracağız. Dernek olarak üye yapabilecek gönüllüler atıyoruz, gönüllü olmak isteyenler bize ulaşsın. Öte yandan, adalet arayışımızda, vatandaşlar, sosyal medyada her gece saat 19.00’da lütfen bizimle olsun. Adalet çığlığı atsınlar. Zaman, güçlü durma zamanı.

Yaklaşık bin 350 üyemiz var. 10 bin üyeye ulaşmayı istiyoruz. Üye sayımız 10 bine çıkmalı. Ülkenin en büyük derneği olmalıyız. Maliye’den ödenen memurların maaşlarından aidat kesilmesi için tüm işlemler yapıldı. Derneğe üye olmak için, tek yapmaları gereken şey, bir form doldurmaktır. Derneğin aidatı asgari ücretin binde sekizidir. Diğer kişiler ise, KKTCELL ve TELSİM aracılığıyla derneğe üye olabilirler. Yapmaları gereken şey 4271’e ABONE MELEKLER yazıp göndermektir.

İlk günden beridir derneğe, bağış yağıyor. Web dizayn çalışmaları başladı, tamamlandığında üye sayımız artacak. Kısa sürede toplanan 17 milyon TL bağış havuzda toplandı.

Hedeflerimiz var, Birkaç proje belirledik. Bazı hedeflerimizi gerçekleştirdik. Eğitim odaklı projelerle hedeflerimizi ilerleteceğiz. Devlet, eğitime katkı konusunda çok geride. Biz katkı yapalım dedik. Toplum olarak hareket edip, şampiyonaların adını yaşatalım istedik. Aklımızda, kalbimizde sürekli çocuklarımızın adı yaşasın. Ödün veren öğretmenlerin adı yaşasın. Bu kaybı, bu acıyı kimse yaşamasın. Şampiyonalarımızın adlarını yaşatarak, başarılarını ve azimlerini ödüllendireceğiz.

KITEV ile 35’i ortaokul 70’i lise öğrencisi olan 105 öğrenciye burs verdik, burs vermeye devam edeceğiz. Bütçede daha kaynak var. Kriterlerimize göre Şubat’ta başka başvuru açmayı planlıyoruz. Öte yandan Eğitim kompleksi için bağış toplamaya devam ediyoruz. Tüm bağışlar havuzda toplanıyor, hiç bir giderimiz yok. Tüm giderleri kendimiz karşılıyoruz. Derneğe gelir getirme çalışmaları devam ediyor.

Farkındalık anıtı, Sulu Çember üzerine yapılacak. Çevreye ve trafiğe katkısı olacak. Kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Anıt mezarlar için çalışmalar sürüyor, bir ay içerisinde bitmesi planlanıyor. Bu konuda özveri ile çalışan herkese teşekkür ederiz. Bitince çocuklarımızı, kayıplarımızı huzur içinde ziyaret edebileceğiz.

“Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Okul Projesi” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na alan tahsis edildi. Yarışma yapılıp en iyi proje belirlenecek. Kıbrıs’ta tek teknolojik donanımlı, müthiş bir eğitim kompleksi yapacağız. Şampiyonlarımızın adı sonsuza dek yaşayacak. Proje çıktığında ve lansmana çıktığımızda inanıyorum ki, tüm toplum katkı yaparak okulu birlikte yapacağız.”

Dernek başkanı Karakaya, devletin, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların her daim yanlarında olduğunu belirterek, katkı koyan destek olan herkese sonsuz teşekkür etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Karakaya: Katiller, olası kasttan yargılansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir