‘İthal et’ tartışmasıfeatured


Son günlerin popüler konusu ‘et ithali’ni vatandaşlara sorduk. Kimileri “kendi üreticimizi desteklenmeliyiz” derken, kimileri ise “ithal et gelsin, uygun fiyata yiyelim” diyor.

Emine Gül ÖZER

El yakan kırmızı et fiyatlarına hükümet ithal et kararı ile müdahale etti, üreticiler ayaklandı. Maliyetler konusunda kasaplar da üreticiler de şikayetçi olurken, vatandaşın bu tartışmada kafası karıştı.

Ette yaşanan tartışmaya vatandaş nasıl bakıyor. KIBRIS muhabiri vatandaşa “ülkeye ithal et gelsin mi?” sorusunu yöneltti. Kimileri “uyguna yiyeceksek, ithal ete karşı değiliz” mesajı verirken, kimileri ise “Yerli üreticilerimizi kalkındırmamız gerek” diyerek ithale karşı çıktı.

Vatandaş ne dedi?

Sevgen Kali:

“Serbest piyasa diyorlar. Madem öyle, suçlu kasaplarsa, hayvancılar tanzim satış yapsın. Bu bizim memleket bir maaş cumhuriyetidir. Memur oturduğu yerden, esnafı suçlar, tüccarı suçlar. Ondan sonra hayvancı suçlu, kasap suçlu. 550 TL’ye eti sabitlediler, ben 350 TL’ye de et yiyebiliyorum. Yine de et ithal edilmeli. Neden edilmesin ki? Üretici de etkilenmesin bir zahmet devlet varsa, üretimde istiyorsa, bunun bir orta yolunu bulacak. İthal ete karşı değilim.”

Mehmet Doğan:

“Ben vatandaş olarak etin ithal edilmesini istemiyorum. Dışarıdan et getirilirse, buradaki hayvan üreticileri yetiştiricileri ne olacak? Kasaplar ne olacak?  Evet, fiyatlardan ötürü et tüketemiyoruz, 550 TL’ye et de bulamıyoruz ama kendi üreticimizi de desteklemek zorundayız.”

Betül Bozkurt:

“Ben ithale çok mantıklı bakmıyorum. Yerli üreticilerimizi kalkındırmamız gerektiğini düşünüyorum. İthal yerine, başka bir yol bulunmalı. Tek çözüm bu olmamalı. Bu defa halk kendi kendine körelecek. Biz 550 TL’ye et bulamıyoruz evet ama ithal de istemiyoruz. Burada hayvan üreticilerine, yetiştiricilere, kasaplara daha fazla kalkındırma desteği, bir fon sağlanabilir. Belki bu şekilde bir şeyler değişir.”

Mehmet Paşa:

“Biz kasaplarda bu parayla et bulsak da tüketemeyiz. Şu an ithal et gündemde. Bence ithal edilmeli. Üretici bu durumdan etkilenmesin bir zahmet, onlarda fazla fiyata vermesin. Nasıl ki Rumdan, ya da dışarıdan gelen etler o fiyatlarda satılmasına rağmen, kasabı, hayvancıyı kurtarıyorsa, bizimkileri de kurtarır. İthal edilsin ki halk da, uyguna et yiyebilsin. Neden sadece zengin et yiyebilsin ki? Ben gidip etimi Rum’dan alıyorum. Gidemeyenler de var ama. Orada daha ucuz.”

Ali Aslan:

“Etin fiyatı 550 TL dediler, biz o fiyattan hiç et bulamıyoruz. Rum tarafına da geçemiyoruz arkadaşlar aracılığıyla o taraftan aldırıyoruz. İthal et yerine, kendi etimizi biz neden yiyemiyoruz uygun fiyata? Üretici her şeyden etkileniyor. Yemden etkileniyor, sütten etkileniyor. Biz alamıyoruz yiyemiyoruz. Ama ithal edilmesin, en mantıklısı kendi üreticimizin ürettiğini yemek, hem de en sağlıklısı.”

Muhammed Halebi:

“İthal et yapılırsa, üretici bundan çok etkilenir. Ama halk düşünülmeli burada. Üretsinler ama üretmeye niyetleri yok. Çünkü fiyatları pahalı tutmak tüm niyetleri. Eskiden eti çok tüketirdik, şimdi tavuğa döndük. Artık eski et tadı da yok zaten.”

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
‘İthal et’ tartışması

Yorumlar kapalı.