İsrail ordusu, kara araçlarıyla Gazze’deki işgalini genişletmeye çalışıyorfeaturedİsrail ordusu, 43 gündür bombaladığı, ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde Filistin direniş güçleriyle çatışırken, bölgenin kuzeyi ile Gazze kentinde zırhlı araçlarla karadan girerek işgalini genişletmeye çalışıyor.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze’deki Şifa Hastanesinin yaklaşık 3 kilometre doğusuna ilerleyen İsrail güçleri, Es-Sabra Mahallesi ile Gazze’nin güneydoğusundaki Ez-Zeytun Mahallesinin batı girişine ulaştı.

İsrail askeri araçları, Gazze kentinde halen faaliyet gösteren tek hastane olan El Ehli Baptist’in de yaklaşık 500 metre yakınına yaklaştı.

Gazze kentindeki El-Vahde Sokağının büyük bir bölümünü yıkan, Şifa Hastanesi çevresindeki evleri tahrip eden İsrail güçlerinin saldırıları sonucu, Tel el-Hava ve Er-Rimal mahalleleri başta olmak üzere Gazze’nin batı bölgelerinin çoğunda büyük bir yıkım meydana geldi.

Gazze kentinin batı bölgelerinde özellikle de Şifa Hastanesi çevresinde onlarca ceset yanmış şekilde ve yollarda duruyor.

İsrail güçleri ile Filistinli direniş grupları arasında Gazze kentinde, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun ve Beyt Lahiye beldelerinde çatışmalar yaşanıyor.

Görgü tanıkları, Gazze kenti ve Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinin tamamında çatışma seslerinin duyulduğunu aktardı.

Gazze kentinin mahallelerini güneyden, kuzeyden ve batıdan kuşatmış durumda bulunan İsrail güçleri, bu eksenlerden merkeze doğru ilerliyor. Buna karşın İsrail askerleri, Filistinli grupların devam eden direnişiyle karşı karşıya kalıyor. Filistinli gruplar, İsrail ordusunun, bu çatışmalarda can kaybı yaşadığını, askeri araçlarının imha edildiğini ifade ediyor.

Gazze’deki Şifa Hastanesindeki hasta, yaralı, yerinden edilmiş kişiler ile sağlık personelinin hastaneden ayrılması için İsrail’in verdiği bir saatlik sürenin ardından hastane boşaltılmaya başlanmıştı.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı da İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinde öldürdüğü çok sayıda Filistinlinin cenazesinin, Endonezya ve Kemal Advan hastanelerine getirildiğini duyurmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsrail ordusu, kara araçlarıyla Gazze’deki işgalini genişletmeye çalışıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir