İsmet Kotak anıldıfeatured


Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesine katkıları bulunan, basın ve kooperatifçilik alanındaki çalışmalarıyla da anılan Kotak için düzenlenen törene Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, eski bakan ve milletvekilleri, çalışma ve dava arkadaşları, meslektaşları ve ailesi katıldı.  
Meslektaşları Akay Cemal, BRTK Müdürü Meryem Özkurt, Bülent Fevzioğlu, dava ve çalışma arkadaşları Kamil Özkaloğlu, Nazif Borman, Özel Tahsin, TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar, aile dostlarından Okyay Sadıkoğlu ve oğlu Serhat Kotak konuşma yaparak Kotak’tan söz etti.
Konuşmalarda, Kotak’ın çalışkanlığına, vatanseverliğine, ulusal davaya katkısına işaret edildi, Türkiye’ye ve Atatürk’e bağlılığına, doğduğu kent olan Gazimağusa’ya sevgisine ve ilgisine, edebi ve araştırmacı yönüne, gazetecilik ve televizyonculuk hizmetlerine, kooperatifleşmeye ve ülkeye üniversite açılmasına yönelik adımlarına dikkat çekildi.
Sevenleri İsmet Kotak’ın kendini bu topluma adadığını, yıllar önce öngördüğü birçok projenin bugün hayata geçirildiğini, geçirilmeye devam ettiğini söyledi.

TATAR: “İSMET KOTAK’IN ÖZLEDİĞİ KKTC YOLUNA DEVAM EDİYOR”

Başbakan Ersin Tatar, çocukken tanıdığı Kotak’ı anmak için düzenlenen törene her yıl katıldığını anımsattı. 
Tatar, “İsmet Kotak, çok yönlü, enerjik, demokratik, mücadeleci, milliyetçi bir büyüğümüzdü. Kıbrıs Türk halkına büyük hizmetler verdi, güzel bir isim bıraktı. Kotak ismi her zaman yaşayacak, Kıbrıs Türk halkı bu hizmetleri unutmayacak” dedi. 
Tatar,  “İsmet Kotak da hep iki devleti, KKTC’yi savundu. Anadolu’ndan suyun buralara geldiğini göremedi ama su getirilmesi gerektiğini yazdı. İsmet Kotak’ın özlediği KKTC yoluna devam ediyor. KKTC, Türkiye’nin de desteğiyle daha güzel günler görecek” şeklinde konuştu.

ÖZERSAY: “BU TOPLUM İÇİN KAZANIMDI”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kotak’ı çocukken tanıdığını ve lise çağlarında Kıbrıs Postası gazetesinde birlikte çalıştıklarını belirtti. Özersay, kendisinin de Kotak’ın da mülkiyeli olduğunu ifade etti. 
Özersay, hoşgörülü, emeğe saygı duyan, vatansever bir insan olan Kotak’la üniversiteden mezun olduktan sonra da zaman zaman bir araya geldiğini, müzakereci olduğu dönemde de Kotak’ın yazılarıyla, görüşleriyle aydınlandığını söyledi. 
Özersay, “Bu toplum için önemli bir kazanım olan Kotak’ın aramızdan erken ayrılışı da kayıptır” dedi. 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsmet Kotak anıldı

Yorumlar kapalı.

İsmet Kotak anıldıfeatured


Törene, UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ile Zorlu Töre, bazı dernek başkan ve temsilcileri ile Kotak’ın arkadaşları ve ailesi katıldı.

Çelenklerin konulması ve saygı duruşuyla başlayan törende, eski bakan ve milletvekilleri Nazif Borman ile Hakkı Atun ve Kotak’ın oğlu Serhat Kotak birer konuşma yaptı.

Borman: Genç nesiller Kotak’ı bilmeli

Nazif Borman, İsmet Kotak ile dostluklarını anlatarak, üniversite yıllarında Kıbrıs’ı anlatmak, sonrasında da Kıbrıs Türkü’nün haklarını alması için yaptıkları çalışmaları  dile getirdi.

İsmet Kotak’ın gazeteci olarak da ülkesine çok emek verdiğini söyleyen Borman, genç nesillerin de Kotak’ı ve verdiği mücadeleyi bilmesi gerektiğini belirtti.

Borman, Kotak ailesinin İsmet Kotak’ın hatıralarını ve başarılarını yaşatmak için çaba harcadığını ancak kendisinin bunları yeterli bulmadığını belirterek, yapılabileceklere örnekler verdi.

Atun:  Kooperatifçiliğin yaygınlaşmasına destek verdi

Hakkı Atun ise, böyle günlerin sadece anma değil eski dostlarla biraraya gelme noktasında da çok kıymetli olduğunu kaydederek, 1963-1974 yıllarında İsmet Kotak’ın ülkesi için yaptıklarını anlattı. Atun, Kotak’ın en dikkat çekici eylemlerinden birinin de ülkede kooperatifçiliğin yaygınlaşmasına destek vermek olduğunu söyledi.

Türkiye ile ilişkileri rayına oturtan kişinin de Kotak olduğunu dile getiren Atun, Kotak’ın mukavemetçi ve mücahitliğiyle de anılmaya değer bir insan olduğunu vurguladı.

Atun, sonrasında da Kotak ile bir dizi anısını anlattı.

Kotak: Babam bana neden daha fazla şey yapmadığımı sorardı

İsmet Kotak’ın oğlu Serhat Kotak ise, 5 yılın ardından babasını anımsayarak törene gelenlerle birlikte babasını anabilmenin kendisini çok duygulandırdığını dile getirdi. Kotak, babasının bu kadar farklı niteliklere başarıyla sahip olmasını aklının almadığını söyledi.

Babasından öğrendiği değerler çerçevesinde, devleti yaşatmanın en önemli görev olması gerektiğine inandığını kaydeden Kotak, “Babam yaşasa bunun için savaşır, bana da neden daha fazla şey yapmadığımı sorardı” dedi.

Kotak, bayramdan sonra Lefkoşa’da bir meydana İsmet Kotak Meydanı adını vereceğini de müjdeleyerek, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya teşekkür etti.

İsmet Kotak için bu akşam saat 18.00’de Kotak’ın evinde mevlit okutulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsmet Kotak anıldı

Yorumlar kapalı.