İskele, sahillerine sahip çıkıyorfeatured


Ahmet İLKTAÇ

İskele sahillerindeki yapılaşmaya ‘dur’ demek ve İskele Kaza Mahkemesi’nde sözlü saldırıya uğrayan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) muhabiri Aydan Aslan’a destek vermek için dün İskele Boğazı’nda eylem düzenlendi.

Bölgedeki sivil toplum örgütlerinin organizasyonunda İskele Belediyesi’nin desteğiyle yapılan eyleme, çok sayıda bölge muhtarı ve sivil toplum örgütü destek verdi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun da yer aldığı eylemde, sahillerdeki yapılaşma faaliyetleri ve İskele Mahkemesi’nde bir avukatın, BRTK muhabiri Aydan Aslan’a sözlü saldırıda bulunması protesto edildi.

Eylem sırasında “İpten Adam Almış, İnsanlıktan Nasip Almamış”, “Sahiller Halkın Malı Öyle Kalacak”, “Bize Ait Olanı İstiyoruz”, ve “Yüzmeyi Öğrendiğimiz Sahillerimiz Geri İstiyoruz” yazılı pankartlar açıldı.

Sadıkoğlu: İskele, sahillerine sahip çıkıyor

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele’nin bir kez daha kenetlenerek sahillerine sahip çıktığını söyledi.

İskele Mahkemesi’nde görevini yapan değerli bir basın mensubuna ilgili avukatın söylediği ağır sözlerin bir kadına söylenebilecek sözler olmadığına vurgu yapan Sadıkoğlu, söz konusu avukatı şiddetle kınadığını dile getirdi. Söz konusu avukatın yaptığının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Hasan Sadıkoğlu, dileğinin hak ettiği cezayı alması olduğunu açıkladı.

Muhtarlar ve sivil toplum örgütleri, öfkeli

Boğaziçi köyü muhtarı Nevzat Çakır, sahillerdeki uygunsuz yapılaşmaya karşı olduklarını söyledi.

Sahillerdeki uygunsuz yapılaşmanın doğayı ve sahilleri bozduğuna dikkat çeken Çakır, basın mensuplarına yapılan saldırıyı da kınadıklarını açıkladı.

Turnalar köyü muhtarı Yaşar Okumuş, İskele Belediyesi tarafından yıkılan yapıların daha önceden yıkılması gerektiğini bildirdi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nu halkın yararına kullanılması gereken yapıları yıktığı için kutladıklarını belirten Okumuş, basın mensuplarına mahkeme önünde yapılan saldırıyı da şiddetle kınadıklarını kaydetti.

Larnakalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İskele Kurumsallaşma Platformu Dönem Başkanı Mustafa Bayramoğlu ise, sadece halkın malı olan sahillerin halka geri iade edilmesini talep ederken kadın ve basın özgürlüğüne yapılan saldırıları da kınadı.

İskele Yurttaş İnisiyatifi adına açıklama yapan Mustafa Denizer ise, siyasilerin toplumun olan malları peşkeş çekmekten vazgeçmeye çağırdı. Sadıkoğlu’na destek verdiklerini ifade eden Denizer, tüm sivil toplum örgütlerinin ülkedeki tüm sahillerin topluma kazandırılması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Larnaka Türk Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zekiye Güvence, kadın bir basın mensubuna yönelik saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Aslan: Yasaları savunana yakışmayan hareket

BRTK muhabiri Aydan Aslan, yasaları savunduğunu öne süren bir insanın cinsiyetçi söylemde bulunmasının kabul edilebilir olmadığını ifade etti. Avukatların böylesi durumlarda sözlerinde daha dikkatli olması gerektiğini anlatan Aslan, söz konusu avukatın davranışlarının ve söylemlerinin bir insana karşı çok yanlış olduğunu söyledi.

Aydan Aslan, yasaları savunan bir insanın görevini yapan bir kişiye böylesi bir davranışta bulunmasının doğru olmadığının altını çizerken, maruz kaldığı davranışın onur kırıcı olduğunu kaydetti.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İskele, sahillerine sahip çıkıyor

Yorumlar kapalı.