İnsan kaçakçılarının bağlantıları araştırılıyorfeatured
Türkiye’den Zodyak tipi bir tekneyle ikisi bebek, 11’i çocuk 38 mülteciyi yasal olmayan limandan KKTC’ye getiren ve Van tipi araçla Alayköy’e götürürken suçüstü tespit edilen iki insan kaçakçısının tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı.

Emine UYSAL ÇALUDA

Türkiye’den Zodyak tipi bir tekneyle ikisi bebek, 11’i çocuk 38 mülteciyi yasal olmayan limandan KKTC’ye getiren ve Van tipi araca gizleyip, Alayköy’e giderken suçüstü tespit edilen iki insan kaçakçısının tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı.

“İnsan kaçakçılığı” suçuyla tutuklanan Mücahit Özmen ve Süleyman Rozymbayev dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

38 mülteci ise geçtiğimiz Cuma günü 15 günü aşmamak üzere cezaevine gönderilmişti. İki bebek, iki kadın ve çocukların Yıldız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilmesine karar verilmişti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Cansu Lefkonuklu, tanık olarak Müfettiş Muavini Ömer Faruk Şengil’i dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Şengil, 09.11.2023 tarihinde saat 19.30 raddelerinde Küçükerenköy’de bulunan onaylanmış liman olmayan bir yer olan Roots Bar’ın kuzey kısmındaki sahilden 11’i çocuk 38 mültecinin, Güzelyurt’ta sakin Mücahit Özmen ve Süleyman Rozymbayev’in yardımı ile tespit edilemeyen Zodyak tipi bir tekneyle kanunsuz olarak KKTC’ne giriş yaptıklarını kaydetti.

Şengil, konu şahısların aynı gün Yılmazköy-Alayköy yolu üzerinde Mücahit Özmen’in kullanımındaki SJ 417 plakalı Ford Transit marka araç içerisinde tespit edilerek suçüstü hali gereği tutuklanıp, Yıldız Öğrenci Yurdu’na yerleştirildiklerini belirtti.

Zanlıların bağlantılarının araştırıldığına vurgu yapan Şengil, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için aleyhlerine 8 gün ek tutukluluk talep etti.

Mahkeme talebi onayladı.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İnsan kaçakçılarının bağlantıları araştırılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir