İnsan hayatını hiçe saydı, 11 ay ceza aldı!featuredLefkoşa-Girne Anayolu’nda Berkal Volkan (E-36) ve Nurettin Ulvi’nin (E-46) kullanımlarındaki bisikletlerin arka kısmına çarpıp, kaçan sürücü, 185 promil alkollü sürücü 11 ay hapis cezası aldı

 

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Lefkoşa-Girne Anayolu’nda Berkal Volkan (E-36) ve Nurettin Ulvi’nin (E-46) kullanımlarındaki bisikletlerin arka kısmına çarpıp kaçan ve kazadan 6 saat sonra yapılan alkol testinde 185 promil alkollü olduğu belirlenene sürücü İbrahim Olamilekan Awoyede, 11 ay hapis cezası aldı.

“Dikkatsiz sürüş”, “Alkollü araç kullanma” suçları başta olmak üzere 4 ayrı davadan itham edilen sanık İbrahim Olamilekan Awoyede’nin davası dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Yargıç Jale Ergüden, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhindeki davalardan suçlu bulup, mahkum ettiğini açıkladı.

Ergüden, sanığın kazadan sonra yardım etmek bir yana, kaçtığını ve kazanın izlerini silmek için aracını kaportacıya bıraktığını belirtti.

Ergüden, sanığın kazadan 6 saat sonra tespit edildiğinde yapılan alkol testinde yasal limitin 4 katı üzerinde alkollü olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

Ergüden, sanığın sebep olduğu trafik kazası neticesinde yaralanan bisiklet sürücüsü Berkal Volkan’ın yemek yeme, bardağı ağzına götürebilme gibi basit hayati hareketleri dahi yapamadığına ve 5 gün yoğun fizik tedavi gördüğüne dikkat çekti.

Ergüden, kazada yaralanan Nurettin Ulvi ise kazadan iki ay sonra işine dönebildiğini belirtti.

Sanığın kazadan 6 saat sonra yapılan alkol testinde yasal limitin 4 katı üzerinde 185 promil alkollü olduğunun tespit edildiğine vurgu yapan Ergüden, özetle şunları kaydetti:

“Sanık, 06.30’da çocukların, öğrencilerin ve iş insanlarının trafiğe çıkacağı saatlerde yasal limitin 4 katı üzerinde alkollü trafiğe çıkarak, insan hayatını hiçe saymasını aleyhine değerlendiririm. Trafik kazaları gün be gün artmakta ve kamuyu rahatsız etmekte. Ülkemizde bulunan yabancı kişiler gerek alkollü gerekse de trafik kurallarını bilmediklerinden ve ne yazık ki, ‘Bana bir şey olmaz’ düşüncesiyle yasalara uymadıklarını gözlemlemekteyim.”

Yargıç Jale Ergüden, bu tür suçların önlenebilmesi için caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ergüden, sanığın, müştekiler tarafından affedilmesini lehine hafifletici unsur olarak dikkate almadığını belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm unsurlara değinen Ergüden, sanığa 11 ay hapis cezası verdiğini açıkladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İnsan hayatını hiçe saydı, 11 ay ceza aldı!

Yorumlar kapalı.