İçler acısıfeatured


Ali CANSU

Vatandaşların özellikle seyrüsefer ruhsatlarını çıkardığı ve araçlarının kayıtlarını yaptırdığı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi binası, yılların ihmalkârlığı yüzünden dökülüyor.

“Altın yumurtlayan tavuk” misali devletin “darphanesi” konumundaki daire, derme, çatma bir yerde hizmet veriyor.

Her gün yüzlerce insana hizmet veren, günde ortalama 500, ayda 15.5 milyon TL toplayarak devlet hazinesine gönderen daire, çoğunlukla hizmet almak için saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşların isyan ettiği bir birim olarak karşımıza çıkıyor.

Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi’nin yetersiz hizmetleri bir yana, faaliyet gösterdiği binanın durumu da içler acısı.

Binanın yetersiz olması, hem çalışanları, hem de hizmet almaya giden vatandaşları mağdur ediyor.

Yıllardır düzensiz, derme- çatma binada hizmet veren dairede artık dosyaları koyacak yer kalmadı.

200 bini aşkın aracın bulunduğu ülkemizde, Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi’nin bilgisayar sistemi de eski ve günün şartlarından uzak.

Bina, teknik donanım ve fiziki yapı itibarıyla da hem çalışanlar, hem de hizmet almaya giden vatandaşlar için yetersiz ve sağlıksız.

Yıllarca eski binada hizmet veren ancak daha sonra yan tarafına ilave edilen betonarme binada hizmet vermeye çalışan ancak yetersiz kalan dairenin, yeni yapılacak binaya ne zaman taşınacağı ise bilinmiyor.

Hem dıştan, hem içten dökülüyor

Bina, hem içten, hem de dıştan dökülüyor. Duvarları boya isteyen yeni binanın yanı sıra eski binanın ahşaptan olmasından dolayı ahşaplar da yıpranıp dökülmüş durumda.

İçte ise kullanılan dolaplar, kırık camlarla dolu. Çalışanların oturup yemek yiyeceği yeterli alanı bile yok. Geçmiş CTP-UBP hükümeti döneminde yeni bina sözü verilen çalışanlar, hala bunun gerçekleşmesini bekliyor.

Her gün kısıtlı imkânlara rağmen yüzlerce insana hizmet vermeye çalışan çalışanlar ise personelin yetersizliğinden şikâyetçi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İçler acısı

Yorumlar kapalı.