‘İki bölgeli iki toplumlu federasyona 1974’ten beri karşıyım’featured
Simerini “Çözümden Sonra Geri Dönüş Yok… Polis Poliviu Kıbrıs Sorununun Çözümünün Yakın Olmadığı Kanaatinde” başlıklı haberinde, Poliviu’nun dün Sigma TV ve RİK’e müzakere heyetindeki mevcudiyeti ve Nikos Anastasiadis’le ilişkileri hakkında yaptığı açıklamalara yer verdi.

Habere göre Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının birçok nedenden dolayı çok zor bir argüman olduğunu, daha havada olan ve çözülmesi gereken birçok şey bulunduğunu belirten Poliviu “Çözümün yakın olmadığı hissiyatına sahibim ancak çaba da olmalı” dedi, özetle şunları ekledi:

“Sorunun çözümü zordur çünkü çözüme ulaştığımızda artık geri dönüşü olmayacak. Dolayısıyla sürdürülebilir ve zamana dayanabilecek bir şeyi (çözümü) başarmamız gerekir. Başlıca endişelerim, yönetim ve devlet sisteminin işleyişiyle ilgili konularda yoğunlaşıyor.  Tatmin edici ve sürdürülebilir bir sistem olmazsa bütün ihtimaller çökecek ve o zaman olgular düzeltilebilir olmayacak.”

Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’e ve Anastasiadis’in danışma heyeti üyelerine gönderdiği elektronik postalar konusuna da değinen Poliviu, son iki ay içerisinde Yönetim başlığının çeşitli yönleriyle ilgili üç elektronik posta yazdığını söyledi. Öneri, kaygı, endişe ve itirazlarını aktardığı bu elektronik postaların müzakere çerçevesi içerisinde olduğunu söyleyen Poliviu kendisini, elektronik postalarının yayınlanmasının değil, yayınlandıktan sonra koparılan gürültünün rahatsız ettiğine dikkat çekti.

“Anastasiadis anlayışlı bir insan. Yargı yetkisiyle ilgili tezlerimden biri kabul edildi”

“Tatmin edici olmayacak bir çözüm planı halkın önüne konulmamalıdır, böyle bir plan kabul edilmemelidir” vurgusunu yapan Poliviu, Anastasiadis hakkında da olumlu konuştu. Poliviu Anastasiadis’in anlayışlı bir insan olduğunu belirterek şunlara dikkat çekti:

“Bu nedenle yönetim sisteminin sürdürülebilirliğinden emin olmalıyız. Farklı görüşlere, eleştirilere ve karşıt görüşlere son derece anlayışlıdır. Görüşleri dinliyor, kabul ediyor.  Görüşünü değiştirdiğini veya revize ettiğini birçok kez gördüm. Bazı gözlemlerim dikkate alındı, yargı yetkisiyle ilgili tezlerimden biri kabul edildi. Diğer tezler, Başkan’ın önemli bulduğu nedenlerden dolayı kabul edilmedi.”

Polis Poliviu Annan Planı’nı değerlendirirken “Bu sefer durumu 2004’e göre değiştiren olgular var” dedi, şunları ekledi:

“Önemini anlayamadığımız iki çok önemli emniyet supabı var”

“Hakkında çok konuştuğumuz ama bir zamanlar önemlerini anlamadığımız iki şu çok önemli emniyet supabı var:  Her şey üzerinde anlaşmaya varılana kadar hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacak ve son sözü halk söyleyecek. Annan Planı’nın en büyük hatası, uzun bir diyalog olmaması, plan ile oylama arasında yaklaşık bir-iki ay olmasıydı.

Halkın, çok iyi bir plan olmayacağını, bir plan olacağını ve bunun sürdürülebilir bir plan olmasının daha iyi olacağını anlaması gerek. En önemli unsurun çözümün sürdürülebilirliği olduğuna inanıyorum. Yeni bir düzen uygulamaya girecek. Biz devletin, 1960’ta kurulan aynı devletin kalacağını, sadece dönüşüm olacağını söylüyoruz, bunu söylemekle de doğru yapıyoruz. Yeni kurumlar olacak ve hükümet sistemi kaldırılacak. En büyük mesele, sürdürülebilir bir hükümet olmasıdır.”

“Bence çözüm adil olamaz…”

Poliviu SİGMA TV’ye açıklamasında ise, şimdilik istifasının söz konusu olmadığını, müzakerecinin danışma heyetinde kalmaya devam edeceğini belirterek “Heyetin hukuk danışmanlarından biri olarak, bence, çözüm adil olamaz. Ancak bu çözümün sürdürülebilir olması önemlidir. Bana göre çözüm yakın değil. Birkaç hafta veya ay, istenilen çözüme ulaşmamıza yeterli değildir” ifadesini kullandı.

Müzakere prosedürünün sonunda, ortaya çıkacak çözüme evet mi hayır mı diyeceği sorulduğunda ise Poliviu, “Plan bana göre işleyebilir veya sürdürülebilir olmazsa, çözüme hayır demekte tereddüt etmeyeceğim. Başkan Anastasiadis’in (halkın önüne) yeterince kabul edilebilir ve adil olmayan bir çözümü götüreceğine inanmıyorum” cevabını verdi.

“Elektronik postayı ben sızdırmadım”

Alithia “Polis Poliviu: E-Mail’i Ben Sızdırmadım” başlıklı haberinde Poliviu’nun SuperSport FM’e yaptığı açıklamada, elektronik postayı basına kendisinin sızdırmadığını belirtmekle birlikte “basına sızması kimi zaman yardımcı olur” dediğine dikkat çekti.

Yönetim sistemiyle ilgili itirazları hakkında biraz daha aydınlatıcı konuşan Poliviu “Müzakere masasında Toprak ve Mülkiyette ne alırsak alalım, Yönetim sistemi işleyebilir olmazsa, hepsi yıkılacak” dedi, Anastaiadis’e de bunu ilettiğini anlattı.

“İki bölgeli iki toplumlu federasyona 1974’ten beri karşıyım”

Konuşmasında “Yönetim sisteminde büyük bir değişiklik olacak çünkü Kıbrıs federalleşecek, muhtemelen ilk yıllarda bunun bedeli olacak” vurgusunu yapan Poliviu, iki bölgeli, iki toplumlu federasyona 1974’ten beridir karşı olduğunu ancak şu anda müzakerelerin –iyi ya da kötü- bu temelde yürütüldüğünü anlattı ve “Şimdi, yeni Yönetim Sistemi’nin sürdürülebilir olmasının peşine düşmeliyiz” diye konuştu.

Poliviu’ya, Anastasiadis Yönetim başlığında taviz verdiği için mi itiraz ettiği sorulduğunda “Müzakereler tamamlanmadan değerlendirme yapamam. Anlaşılabilmesi için Yönetim başlığının bütün parçalarının tamamlanması lazım. Örneğin, Başkanlık konusunda anlaşma sağlanmadı. Bu çok önemlidir.  İki liderin Başkanlık konusunda hangi noktaya varacağını görmeden sistemin sürdürülebilir olup olmayacağını bilemezsiniz” karşılığını verdi.

Hristodulidis: Sızdırma maksatlı

Gazete Sözcü Nikos Hristodulidis’in, Poliviu konusundaki tartışmalar sorulduğunda, Anastasiadis’in bütün görüşleri dinlemek istediğine işaret ederek “Meselenin sızma şekli, Başkan’ın müzakere heyeti ile anlaşmazlığı olduğu tartışması yaratmak ve Başkan Anastasiadis taviz verdiğini yaymak maksadını taşıyor. Bunlar gerçeği yansıtmamaktadır” dediğini yazdı.

Gazete Poliviu’nun elektronik postalarını basına Kris Triandafillidis’in ¬sızdırdığı söylentileri üzerine dün Triandafillidis’ten görüş istediğine dikkat çekti “Üç yıldır Kıbrıs sorunuyla ilgili çok önemli içeriğe sahip elektronik postalar alıyorum. Asla öyle bir şey yapmam. Görüşülenler konusunda gizlilik olması şarttır. Elektronik postayı 15 kişi aldı. Hayalet arayanlar daha iyi arasın” cevabını aldığını ekledi.

Fileleftheros haberi “Daha Havada Kalan Çok Şey Var… Poliviu: ‘Çözüm Yakın Değil’” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre EDEK, Anastasiadis “Avrupa müktesebatının, siyasi haklar ve insan haklarının tam uygulanacağı konusunda halkı ikna etmeye çalıştığı bir zamanda yakın danışmanı ve çalışma arkadaşı Poliviu’nun MEGA TV’ye açıklamasında tamamen farklı şeyler söylediğine işaret etti ve Poliviu’nun şu sözlerine dikkat çekti:

“(…)Yeni düzen diye tabir ettiğimiz şeyin birçok sapması (müktesebattan) ve haksızlığı olacak(…). Federasyon haksızlıklara neden olacak. Söylesek de söylemesek de, insan hakları tam olarak uygulanamaz, eksiltmeler olacak, zorluklar olacak, sapmalar olacak(…).”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘İki bölgeli iki toplumlu federasyona 1974’ten beri karşıyım’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir