İdam cezasında ‘unutulmuş’ bir madde bulundufeatured


Kıbrıs Cumhuriyeti Hukuk Dairesi, Meclis ve Adalet Bakanlığı’nın, 9 Eylül’de, idam cezasıyla ilgili maddenin kaldırılması konusunu ele alacağını yazan Alithia gazetesi, devamla Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in konu hakkındaki açıklamasına yer verdi.

Buna göre, anayasada idam cezası kanununu oylamaları için bir madde bulunmakta olduğunu dile getiren Şilluris, bir an önce anayasayı düzeltmeleri için, konuyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Başsavcı ve parti başkanlarını bilgilendirdiğini dile getirdi.

Şilluris, yasalarında idam cezasını kaldırdıklarını, ancak anayasada kaldırmadıklarını sözlerine ekledi.

Haravgi ise “İdam Cezasıyla İlgili Unutulmuş Madde” başlıklı haberinde, Meclis’in, 9 Eylül’de yapacağı toplantıda, Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında bulunan ve idam cezasını öngören “unutulmuş bir maddeyi” değiştirmeye davet edildiğini yazdı.

Politis ise idam cezası konulu haberinde, 1960’tan bu yana Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında, üç idam cezası uygulandığını anımsattı.

Üç idam cezasının da 18 Haziran 1962 tarihinde, asılmaları suretiyle gerçekleştirildiğini yazan gazete, idam cezasına çarptırılan üç Kıbrıslı Rum’un da taammüden adam öldürmekten mahkûm edildiklerini ifade etti.

1962 yılından bu yana, başka idam cezası uygulanmadığını kaydeden gazete, bütün idam cezalarının, başkanlık affıyla ömür boyu hapis cezasına dönüştürüldüğünü ifade etti.

Askeri yasada, idam cezasının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ye girmeden hemen önce, 2003 yılında kaldırıldığını dile getiren gazete, Ceza Yasasında ise idam cezasının 1986 yılının Aralık ayında yapılan bir değişiklikle kaldırıldığını ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
İdam cezasında ‘unutulmuş’ bir madde bulundu

Yorumlar kapalı.