Hukuk camiası ayaktafeaturedEmine UYSAL

Hukuk camiası, Afrika gazetesine yapılan saldırı ve Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkılarak bayrak açılması, Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın sosyal medyadan tehdit edilmesi ve milletvekili Bertan Zaroğlu’nun duruşma salonunda kadın avukatlara yönelik “Oturmayı seviyorlar” söylemiyle gelişen olaylarla ayağa kalktı.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, dün sabah Lefkoşa Mahkemesi’nin avlusunda hukukçularla yaptığı toplantının ardından mahkeme binası önünde açıklama yaptı.

Başkan Ünver Bedevi, hukuka darbe ve yargının bağımsızlığına gölge düşürülmeye çalışıldığını belirterek, bu tür olayları şiddetle kınadı.

Bedevi, “Geniş bir meslektaş kitlesi ile gerekli görüşmeleri yaptık. Tek bir vücut olarak ve gerekli istişareleri yaptık. Görüş birliği içerisinde bazı konularda kamuoyunu bilgilendirmek ve tepkimizi koyma niyetindeyiz” dedi.

Bedevi, son günlerde yaşananların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

“Yargı bağımsızlığına gölge düşürmeye çalışıldığını tespit ettik”

Bedevi, “Hukuka darbe, yargı bağımsızlığına gölge düşürmeye çalışıldığını tespit ettik, şiddetle kınıyoruz” dedi.

Hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını, demokrasi ve insan haklarına saygının peşini bırakmayacaklarını ve savunmaya devam edeceklerini belirten Bedevi, son günlerde yaşanan olayları eleştirdi.

Mahkemede bir kadın avukata yapılanların hoş olmadığını ve bunun, ana hususların birer parçasını teşkil ettiğini belirten Bedevi, mücadelelerinin sadece münferit olaylarla ilgili olmadığını söyledi.

“Toplumdan özür dileyecekleri yerde, olayı yargıçlara tehdit noktasına taşıdılar”

Bedevi, “Ülkede ayrıştırıcılığı ve şiddeti körükleyenlerin yol açtıkları vahim neticelerden ders çıkarıp toplumdan özür dileyecekleri yerde, olayı yargıçlara tehdit, avukatlara hakaret savurmaya cüret etme noktasına kadar taşıma yönündedirler. Toplumumuzun demokrasi ve hoşgörüyle şekillenmiş kültürüne, kurumlarına ve mensuplara yönelik bu saldırılara sessiz kalmamız mümkün değildir” dedi.

“Hukukçular olarak hiçbir şeyden korkmuyoruz”

Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, ülkedeki son kale diye nitelendirdikleri bağımsız ve tarafsız yargının korunması ve idame ettirilmesi için hukukçular olarak hiçbir şeyden korkmadıklarını ve mücadele edeceklerini vurguladı.

Bedevi, “Sonuna kadar bu uğurda mücadele etmeye hazır olduğumuzu ve bu mücadeleyi vereceğimizi buradan tüm ilgililere, basına, halkımıza ve sınır ötemize de bu mesajı buradan veriyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hukuk camiası ayakta

Yorumlar kapalı.