Hasipoğlu: Maraş’ı konuşmak abesle iştigaldir!featured


UBP Milletvekili, Genel Sekreteri Hasipoğlu, Kapalı Maraş konusundaki son gelişmeleri aktardı.

Müslüm BAYUK

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili ve Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Oslo’da gerçekleşen Avrupa Konseyi’nde görüşülmeye başlanan Kapalı Maraş Raporu konusunda değerlendirmelerde bulundu.

KIBRIS TV’de yayınlanan, Hasan Hastürer’in hazırlayıp sunduğu ‘Taşlar Dökülürken’ programına konuk olan Hasipoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin 1984 yılında aldığı karara atıfta bulunarak, Maraş’ın yasal sakinlerine devredilmesi gerektiğini ve bu devrin BM yönetimi altında gerçekleşmesi gerektiğini hatırlatarak, günümüzde Taşınmaz Mal Komisyonu’nun iç hukuk yolu olarak kabul edildiğini ve Maraş için tazminat, takas ve iade imkanlarının mevcut olduğunu belirtti. Birkaç İngiliz Milletvekilinin talebiyle konunun gündeme geldiğini ifade eden Hasipoğlu, “Maraş konusunu tartışmak bile abestir” dedi.

Mevcut federasyon parametrelerinin KKTC için artık geçerli olmadığını vurgulayan Hasipoğlu, Maraş açılımının 2017 Crans-Montana müzakerelerinin çöküşünden ve 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleştiğini anımsattı.

Hasipoğlu, Belçika ziyareti sırasında tanıştığı bir İngiliz Barones ile yaptığı görüşmede KKTC’ye doğrudan uçuşların başlatılması konusunu gündeme getirdiğini söyleyerek, Baronesin bu konuda İngiltere’ye yazılı izahat gönderdiğini belirtti ve İngiliz milletvekillerinin KKTC’ye yönelik resmi politikaları sorgulamaya başladığını vurguladı.

“Maraş Raporu Avrupa Konseyi’nde görüşülmeye başladı”

Kapalı Maraş Raporu’nun Avrupa Konseyi’nde görüşülmeye başlandığını belirten Oğuzhan Hasipoğlu, “Birkaç İngiliz Milletvekili’nin talebi ile gündeme geldi bu konu. Geri planda Rum Milletvekilleri var ve 1974 öncesi yasal sakinlerinin mallarının iade edilmesi gerektiği noktasında bir rapor taslağı çıktı. Yaklaşık bir buçuk senedir bu komitede var.” ifadelerine yer verdi.

“Raporda son aşamadayız”

Raporda son aşamalara gelindiğinin altını çizen Hasipoğlu, haziran ayının sonuna doğru Genel Kurul’da oylamaya çıkacağını dile getirerek, konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“İşin özeti; BM Güvenlik Konseyi kararı var 1984 yılında, o Güvenlik Konseyi kararı, ‘Maraş’ı 1974 öncesi sakinlerine devredin ve bunu gerçekleştirmek için BM’nin yönetimine burayı devredin’ diyor. Bir endişe üzerine çıktı bu karar. Yasal sakinlerine vermek için de bize devredin diyorlar. Bunun üzerinden Maraş konusunu tartışmak bile abes. Çünkü artık Taşınmaz Mal Komisyonu var. 1984 yılında bir yargı merci yoktu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de kabul ettiği bir iç hukuk yolu yani TMK ile tazminat, takas, iade imkanları Maraş için de vardır.”

Maraş için şimdilik bir kararın üretilmediğini belirten Oğuzhan Hasipoğlu, Maraş açılımının 3 yıl öncesinde yapıldığını hatırlattı.

“AKPA’da Maraş’ı bir mesele yapmaya çalışıyorlar”

Mevcut ‘federasyon parametrelerinin’ KKTC için artık bittiğinin altını çizen Oğuzhan Hasipoğlu, “Maraş açılımı, 2017 yılı Crans-Montana çöküşünden ve 2020 yılında adayımızın cumhurbaşkanlığını kazanmasından sonra bu açılım gerçekleşti. Artık Maraş’ı da tıpkı Güzelyurt’ta olduğu gibi pazarlık masasında görmüyoruz. O yüzden bugün AKPA’da Maraş’ı bir mesele yapmaya çalışıyorlar.” vurgusunu yaptı.

“Maraş konusunu açmaları abesle iştigaldir”

Oslo’da gerçekleşen AKPA toplantısında konuşma aldığını ve konuşmalarında vurgulayarak eleştirilerde bulunduğunu dile getiren UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, “Biz neyi tartışıyoruz, bunca yıldan sonra bütün bu çözüm planlarına hayır diyen Rum tarafı. Bütün sorunlar bitti, Kıbrıslı Türkler bütün çözüm planlarına evet diyen taraf ama ticarette doğrudan söz hakkımız yok, doğrudan uçuş yapamıyoruz, Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargoları konuşmuyoruz, Kıbrıslı Türklerin yaşama hakkını konuşmuyoruz. 1974 öncesi Rum sakinlerinin mallarını konuşuyoruz dedim ve bunun adil olmadığını söyledim. Orada haklı olduğum söylendi ama oylamaya sunulması gerektiği bildirildi.” dedi.

Hasipoğlu, Kıbrıs Türklerine yapılan haksızlıklara rağmen halen daha bu konuların konuşuluyor olmasının, abesle iştigal olduğunu söyledi.

“KKTC’ye neden doğrudan uçamıyoruz?”

Belçika’ya gittiği zaman bir İngiliz Baronesiyle tanıştığını ve konuşmalarının ardından kendisine ‘neden biz direkt uçuşları başlatmıyoruz KKTC’ye’ diye sorduğunu dile getiren Hasipoğlu, “İngiltere’ye bu konuda yazılı bir izahat çekti. Artık bir şekilde İngiltere’nin o resmi politikasını bu milletvekilleri aracılığıyla biraz sorgulanmaya başlanması önemli çünkü biz yazılı soru veremeyiz, Avrupa Parlamentosu’nda da yokuz ama bu İngiliz Milletvekilleri bunu yapmaya başladı. Bu çok önemli bir şey.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Hasipoğlu: Maraş’ı konuşmak abesle iştigaldir!

Yorumlar kapalı.